Kdy svého psa krmit konzervami?

Mezi vysoce oblíbená krmiva pro psy patří bezesporu psí konzervy. Asi každý páníček chce svému psovi dopřát krmivo, které mu bude chutnat a prospívat. Přesně takové jsou kvalitní psí konzervy, které navíc mají jednoduché skladování, dávkování i přípravu. Kromě toho jsou obecně pejsky velmi přívětivě přijímány. Jaké další výhody nabízí psí krmivo v konzervách a kdy jsou vhodnou volbou pro krmení vašeho psa?
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jaké výhody nabízí psí konzervy našim čtyřnohým parťákům?

Psí konzervy se řadí mezi mokrá krmiva, která vašemu pejskovi nabízí dobře kousatelné a šťavnaté krmivo, jež pejska svým aroma rychle naláká ke konzumaci. Těchto vlastností dosahují psí konzervy díky vysokému obsahu vody. To se pak přívětivě podepisuje na pitném režimu psa.

Díky tomu, že jsou psí konzervy dobře kousatelné, jsou skvělou volbou pro starší pejsky, kterým se již špatně kouše, nebo pro psy, jež mají jiné problémy s chrupem (třeba po úrazu). Konzervy pro psy jsou zároveň výbornou volbou při rekonvalescenci po nemoci, úrazu, operaci nebo například u fen po porodu. Podle složení lze konzervy podávat i při určitých zažívacích problémech nebo při speciálních dietách. Někdy jsou také konzervy podávány rozrušeným psům, kteří nechtějí po vystavení stresovým situacím přijímat krmivo či vodu.

Nicméně z dlouhodobého pohledu není krmení pouze konzervami vhodné, jelikož se zpravidla nejedná o kompletní, ale doplňkové, krmivo, takže neobsahuje vše, co pejsek potřebuje k tomu, aby prospíval.

Jak a s čím kombinovat konzervy?

Jak bylo již výše uvedeno, psí konzervy nejsou samy o sobě plnohodnotným krmivem. Jedná se především o zpestřeníjídelníčku, případně se dají konzervy zařadit při specifických problémech nebo v případě rekonvalescence po úrazu či operaci, kdy pes trpí nechutenstvím a nepřijímá vodu. Velmi oblíbené jsou psí konzervy jako zpestření jídelníčku například v případech, kdy je pejsek krmen sušenými krmivy, zvláště když se krmivo z konzervy naplní do nějaké hračky nebo lízací podložky.

Psí konzervy nachází uplatnění i v případě, že pejska krmíte syrovou potravou B.A.R.F., která nabízí pejskovi mnohem pestřejší potravu a je tak plnohodnotným krmivem. V tomto případě je vhodné sáhnout po konzervě pro psy třeba v situaci, kdy jste zapomněli rozmrazit pejskovi maso nebo když jste na dovolené. Psí konzervy mají jednoduché skladování a můžete si je s sebou sbalit téměř kamkoli. Alternativou konzerv je vařená potrava, jejíž skladování je stejně pohodlné, ale zároveň má výhodu v tom, že se jedná o kompletní krmivo.

V případě, že se snažíte přejít na B.A.R.F. potravu, pamatujte především na to, že není tak důležité, jak budete měnit poměry konzervy (případně granulí) a B.A.R.F. krmiva, ale především skladba samotné B.A.R.F. potravy. Počítejte však s tím, že B.A.R.F. potrava je časově nákladnější a je potřeba se dobře orientovat v potřebných vitamínech, minerálech a makroživinách. Více informací o syrové potravě si můžete přečíst na následujícím odkazu.

Jak vybrat kvalitní konzervu?

Abyste měli jistotu, že při krmení konzervami dodáváte pejskovi vše potřebné, je nutné sledovat složení konzervy. Převážnou část konzervy by mělo tvořit maso. Další nezbytnou složkou jsou zdravé tuky, díky kterým dokáže pejskův organismus vstřebávat vitamíny A, D, E a K z potravy. Kvalitní konzerva pro psy by určitě neměla obsahovat chemii, jako jsou například – stabilizátory, konzervanty, dochucovadla nebo barviva.

K významným energetickým zdrojům pak samozřejmě patří i sacharidy. Pokud dochází k jejich nadbytku, pejsek může nabrat více tuků. Mezi zdroje energie pak patří i vláknina, která se dělí na rozpustnou a nerozpustnou, ta zároveň ovlivňuje správnou funkci trávicího systému i konzistenci stolice.

V kvalitní psí konzervě pak nesmí chybět řada vitamínů a minerálů. Kromě již výše zmíněných vitamínů A, D, E a K se jedná ještě vitamíny řady B a vitamín C. V oblasti minerálních látek jsou pak stěžejní vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, síra , železo, měď, zinek a selen. Jen si dávejte pozor, aby vitamíny a minerály byly v konzervě obsažené přirozeně a ne dodávány chemickou formou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články