Jaké problémy nám může způsobit nedostatek vitamínů?

Pro správné fungování organismu potřebujeme mít v těle dostatečnou zásobu vitamínů a minerálů. Víte, co vám hrozí, pokud je budete mít v těle nedostatek?

i Zdroj fotografie: dodáno inzerentem
                   

Lidské tělo by mělo být schopno přijmout ze stravy všechny potřebné živiny, jako jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. V případě, že držíme přísné diety, konzumujeme jednotvárnou stravu, trpíme potravinové intolerance nebo máme jiná onemocnění, může se stát, že nám některé látky budou v těle chybět. Tehdy je na místě uvažovat o jejich doplnění prostřednictvím vitamínů a doplňků stravy. Pokud i vy uvažujete nad jejich koupí, využijte na to Lékarna.cz slevový kód nebo DrMax slevový kupón a ušetřete.

Existuje 13 vitamínů, které dělíme do 2 základních skupin – vitaminy rozpustné v tucích a ty, které jsou rozpustné ve vodě. Obzvláště velký pozor bychom si měli dát na první skupinu, do které patří vitaminy A, D, E a K. Právě ty se totiž zvyknou v našem těle hromadit, proto bychom jejich konzumaci vždy měli konzultovat s lékařem. Do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě patří vitaminy B1, B2, B6, B12, kyselina listová, niacin, kyselina pantotenová, biotin a vitamín C.

Vitamín A

Zpomaluje proces stárnutí, přispívá ke správnému fungování imunity a pomáhá udržovat zdravou pokožku a oči. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou náchylností k infekcím či šeroslepostí.

Vitamíny skupiny B

Jejich společným znakem je to, že se podílejí na energetickém metabolismu a činnosti nervové soustavy. Na jejich dostatečný příjem by si měli dát pozor zejména sportovci, lidé vystavení stresu, těhotné ženy a pacienti, kteří užívají antibiotika. Pokud trpíte mravenčením v končetinách, poruchami spánku, migrénou či únavou, je možné, že je v stravě nepřijímáte dostatečné množství.

Vitamín C

Je důležitým antioxidantem, potřebujeme ho pro správný průběh metabolismu bílkovin a syntézu neurotransmiterů. Je rovněž nezbytný pro správnou tvorbu kolagenu. Jeho deficit se může projevit například i problémy se zuby.

Vitamín D

Vitamin D je nezbytný při vstřebávání vápníku a jeho ukládání v kostech. Kromě toho ve velké míře ovlivňuje i správné fungování imunitního systému.

Vitamín E

Má silné antioxidační účinky a chrání buňky před volnými radikály. Rovněž oddaluje proces stárnutí a pomáhá udržovat pěknou a zdravou pleť.

Vitamín K

Jde o další vitamin, který se doporučuje přijímat spolu s vápníkem, aby se tak zajistilo jeho optimální vstřebávání. Rovněž ovlivňuje i srážlivost krve a zdravé kosti. Trpíte častým krvácením z nosu a dásní? Může za tím být nedostatek vitamínu K.

Tak jako je problémem nedostatek vitamínů, chybou je i jejich nadměrné užívání. Některé látky tělo bez problémů vyloučí, ale jiné se v těle hromadí a mohou způsobit vážné problémy. Nechte si hladinu vitamínů a minerálů zkontrolovat vyšetřením z krve u svého lékaře a případné nasazení vitaminů a výživových doplňků konzultujte s ním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články