Jak si získat důvěru čtyřnožce a vybudovat pevný vztah na celý život?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vztahy mezi lidmi velmi často podobají vztahu mezi člověkem a jeho psem či kočkou. Aby vzájemné pouto vzkvétalo, je o vztah potřeba pečovat. Článků na téma, jak vztah s manželem či manželkou jste asi četli už mnoho. Dají se rady stejné rady aplikovat i na mezidruhové přátelství? To se dozvíte v následujícím článku.

Společně strávený čas nic nenahradí

Vztahy jsou v první řadě založeny na vzájemné blízkosti. Společně strávený čas tedy patří mezi nejdůležitější aspekty vztahu se psem či kočkou. Uděláte jen dobře, když pejska vezmete s sebou na procházku do přírody, plavat k řece či běhat. Kočka na vodítku asi moc spokojená nebude, ale o to víc ocení, když si s ní budete doma hrát a mazlit.

Komunikujte jasně a stručně

Nedorozumění může totiž vzniknou nejen mezi lidmi, ale i mezi zvířetem a jeho pánem. Psovi dávejte jasné a stručné povely, ideálně doprovázené o vizuální vjemy. Ideálně používejte vždy stejné povely. Berte také na vědomí, že psi hodně dbají více na tón, kterým na ně mluvíme. Dokonce více, než samotné sdělení a dobře vnímají řeč těla. Pokud se naučíte se psem dobře komunikovat, vznikne mezi vámi pevnější pouto.

Dobrá mňamka je často více než tisíc slov

Cesta k srdcím psů i koček vede skrz jejich chuťové pohárky a žaludky. Zdravým a chutným jídlem svým miláčkům dáváte jasně najevo, že vám na nich záleží. Pejsci ocení kvalitní granule pro psy. Kočky vás budou milovat za lahodné kapsičky pro kočky. Jídelníček můžete vylepšit také různými pamlsky a vitamínovými doplňky.

i

Pravidelná hra vybuduje silné pouto

Hry baví jak kočky, tak psy. Pejskům můžete házet, nebo se s nimi přetahovat o různé gumové hračky a míčky. Kočky zase více ocení hru s klubíčkem či jiným provázkem, který se snaží chytit.

i

Zachovejte klid ve stresových situacích

V žádném případě nedávejte navenek svůj vztek v přítomnosti svých domácích mazlíčků ve chvíli, kdy nic neudělali. Mohlo by je to zbytečně vylekat. Pokud však budete smutní, možná vás rozveselí mazlení s chlupáčem.

Naučte se zvířecí řeč těla

Řeči těla zvířat se věnují různé knihy, díky kterým poznáte, když je zvíře ve stresu, nervózní či vystrašené. Můžete tak lépe reagovat a zlepšit mu náladu delší procházkou, mazlením či pamlskem. Váš miláček se tak bude cítit v bezpečí a prohloubí se vzájemná důvěra.

Věnujte pozornost tomu, co má váš mazlíček rád

Některé granule zmiznou z misky do minuty, jiné tam straší ještě druhý den? Dopřejte svému mazlíčkovi jídlo, které mu chutná. Naopak nedrážděte ho vjemy, které rád nemá, nebo mu dokonce vadí. Psům často vadí například vůně citrusů, silné parfémy, hlasité zvuky a oblečky, ve kterých se jim špatně chodí.

Najděte si čas na mazlení

Je vědecky dokázáno, že fyzický kontakt se zvířetem jako je např. mazlení, drbání a hlazení u zvířat zmírňuje stres, který se měří pomocí srdeční frekvence a snižuje i stresový hormon kortizol.

i

Dopřeje zvířátkům nové zážitky

Vydejte se s čtyřnohým kamarádem na procházku do neznámých končin. Výlet do přírody s pejskem prospěje nejen jeho psychické pohodě, ale také jeho i vaší kondici. Nová místa lze objevit i v okolí vašeho bydliště. Pro vás i pro psa to určitě bude zajímavější, než čtvrthodinová procházka kolem bloku. Kočku můžete vzít třeba na návštěvu ke tchýni.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články