Jak neurolingvistické programování (NLP) pomáhá překonávat mentální bloky a dosáhnout cílů

                   

Mentální bloky jsou vnitřní překážky, které vám brání rozvinout váš plný potenciál. Mohou se projevovat jako omezující přesvědčení nebo obavy, které vás zbytečně brzdí. Neurolingvistické programování si s nimi umí poradit.

Co je NLP

Jedná se o velmi mocnou psychoterapeutickou metodu. Vyvinuli ji matematik a psycholog Richard Bandler a lingvista John Grinder již v 70. letech 20. století. Metoda od té doby získala mnoho příznivců díky možnosti využití v oblasti osobního rozvoje, sebezdokonalování a zachování duševního zdraví. A samozřejmě také proto, že její techniky jsou skutečně funkční.

i

NLP vychází z předpokladu, že myšlenky, emoce a chování člověka jsou vzájemně propojené. A že všechny tyto roviny lze ovlivnit jazykem. Ke změnám v prožívání a chování dochází v důsledku identifikace a korekce naučených vzorců. Tyto vzorce vystupují jako modely prožívání. Pokud jsou nefunkční, mohou způsobovat právě zmíněné mentální bloky.

Zjednodušeně řečeno – když nějakou situaci prožíváte například jako naprostou tragédii, je to vaše volba. Možná se tomu teď bráníte a říkáte si: „Cože? Přece vždycky nemůžu ovlivnit to, co se mi děje.“ A máte pravdu. Nemůžete. Co ale rozhodně ovlivnit můžete, je způsob, kterým na tu danou situaci nahlížíte.

Techniky NLP proti mentálním blokům

Bloky si tvoří vaše mysl. To je dobrá zpráva. Znamená to totiž, že díky práci s myslí můžete tyto bloky velmi rychle překonat. A to například pomocí následujících technik:

Kotvení

Tato technika funguje právě díky propojení těla, mysli a emocí. Jedno ovlivňuje druhé. Vytvoříte silnou emoční asociaci s určitým smyslovým podnětem – například se slovem nebo dotekem. Kotvou může být i kombinace obojího. V případě potřeby můžete žádoucí emoci kdykoliv znovu vyvolat. Opět dotekem, slovem nebo kombinací.

Přerámování

Když změníte způsob nahlížení na situaci, změní se také dopad situace na vaše emoce a chování. Umlčte toho malého kritika ve své hlavě a zkuste přerámovat, až vám příště bude našeptávat, jak jste hrozní a neschopní. „Ne, nejsem. Pouze se učím novou dovednost a dělání chyb k tomu patří.“

Vizualizace

Myšlenky jsou velmi silné. Mozek reaguje podobně na myšlenku i na vzpomínku. Živě si představujte, jak dosahujete vytyčených cílů a překonáváte překážky. Tak vytváříte pozitivní emoce a přesvědčení, která vás povedou k úspěchu.

Jak začít s NLP

Nejlépe se metodu naučíte, když rovnou navštívíte kurz NLP. Kvalifikovaný odborník vám totiž poskytne odborné vedení a vy se tak neztratíte ve změti pouček a technik. Zkušený terapeut využívající metodu neurolingvistického programování ve své každodenní praxi vám pomůže lépe porozumět jejímu reálnému využití.

i

Vybírejte si své zdroje pro studium obezřetně. Častokrát právě takový výběr rozhodne, zda si metodu zamilujete, nebo ji odmítnete. A odmítnout NLP jen kvůli špatnému vedení by byla rozhodně velká škoda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články