Jak funguje naše imunita: Účinné tipy, jak být ještě silnější a odolnější

Svět se po dvou letech trvající epidemie pomalu vrací k normálnímu životu. Mnozí lidé si uvědomili, že by o své zdraví měli pečovat bez ohledu na to, zda je ohrožuje nějaká choroba či nikoliv. Nejlepší obranou proti podobnému ohrožení je silná imunita.

Imunitní systém
                   

Normálně fungující imunitní systém představuje nejlepší způsob, jak se bránit před různými virovými infekcemi. Zapomínat bychom přitom neměli ani na hygienická opatření, mezi něž patří správné hygienické návyky, a pokud vás trápí bacil, tak se nebát nošení roušky.

Co je imunita a jak funguje

Imunitní systém tvoří složitá síť buněk, tkání a orgánů, které spolupracují a budují ochranu před nemocemi. Každá ze složek má na funkci imunitního systému zásadní vliv.

Imunitní systém se dělí na dvě hlavní kategorie:

1. Vrozená imunita brání pronikání nemocí do těla.

2. Adaptivní imunita eliminuje nebo brání množení virů a bakterií.

Funkcí imunitního systému je zabránit škodlivým organismům proniknout do těla a způsobit onemocnění. Při kontaktu s virem je automaticky spuštěna imunitní odpověď, která spočívá v rozpoznání nebezpečí a vhodné obraně proti bakteriím, virům a látkám, které se zdají být cizí a škodlivé.

Imunita a její posílení skrze zdravý jídelníček

Každý člověk má moc ovlivnit své zdraví. Způsobem životního stylu rozhodujete o tom, zda si s riziky váš organismus poradí či nikoliv. Roli hraje, kde a s kým žijete, jak často a jakému se věnujete pohybu, kolik hodin průměrně spíte i co jíte. To vše ovlivňuje zdravotní stav, fyzickou kondici i duševní naladění.

Vezměte si třeba potraviny. Jejích hlavním účelem je doplňovat živiny nezbytné pro správné fungování lidského těla. Některé jsou zdrojem energie, jiné obsahují vitamíny a minerály pro posílení přirozené imunity.

Podstatná část imunitního systému, zhruba 70 %, se nachází právě v blízkosti střev. Sleduje příjem potravy i její využití v těle. Proto je zásadní konzumovat zdravou a vyváženou stravu obsahující všechny potřebné živiny, vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky.

Konkrétně imunitní systém ovlivňují následující čtyři skupiny:

· bílkoviny (proteiny),

· vitamíny a fytonutrienty,

· probiotika a prebiotika,

· omega-3 mastné kyseliny.

Běžný jídelníček je možné doplnit o kvalitní doplňky stravy určené na oslabenou imunitu. S nabídkou přichází také Herbalife Nutrition v rámci kategorie vitaminy a minerály. Vybrané suplementy zakoupíte u nezávislých členů v rámci distribuční sítě Herbalife Nutrition.

Účinné tipy pro silný imunitní systém od WHO

Vyvážená strava a zdravý životní styl je osvědčený způsob, jak imunitu člověka nakopnout a posílit. Spolu s následujícími opatřeními doporučenými Světovou zdravotnickou organizací si vytvoříte neprůstřelnou imunitu.

  • Myjte si ruce mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund. Nemáte-li mýdlo a vodu, používejte dezinfekční prostředek s 60% obsahem alkoholu.
  • Neumytýma rukama se nedotýkejte očí, nosu ani úst.
  • Vyhýbejte se blízkému kontaktu s nemocnými.
  • Jste-li nemocní, zůstaňte doma v klidu a užívejte vhodné léky.
  • Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa kapesníkem.
  • Předměty a povrchy, kterých se často dotýkáte, čistěte a dezinfikujte častěji.
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články