Glukometr jako nepostradatelný pomocník každého diabetika

Cukrovka je celoživotní onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru neboli glukózy v krvi. Smutnou zprávou je, že se počet diabetiků v České republice rok od roku zvyšuje, a to o 5-6 %.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Glukometr je tak nezbytnou pomůckou, jež je určena k domácímu měření glykemie. Aby byly výsledky co nejpřesnější, je třeba přístroj pečlivě vybírat.

Na správných výsledcích záleží

Na jejich základě si cukrovkář poté aplikuje adekvátní hodnotu inzulinu. Dnešní glukometry jsou v porovnání s těmi původními, které se začaly vyrábět v 80. letech, mnohem menší, skladnější a jednodušší na ovládání. Na trhu se můžeme setkat se 2 základními typy přístrojů. Jsou to fotometrické a elektrochemické glukometry. První varianta využívá k měření enzymatickou reakci, při níž dojde ke změně intenzity barvy na testovacím proužku. Ve druhém případě glukometr zkoumá biochemickou reakci, jež je tvořena elektrickým proudem. Tato metoda se řadí v současnosti k nejpoužívanější.

Věnujte pozornost odchylce

Certifikovaná odchylka měření je stanovena na 0,8 mmol/l. Tento parametr je pro vás při výběru glukometru důležitý. Obloukem se vyhněte přístrojům, které odchylku měření neuvádí. Glukometr by měl umět určit správný výsledek i z velmi malého množství krve. Dále se zaměřte na co nejjednodušší ovládání, a to nejlépe jediným tlačítkem. Funkcí, kterou oceníte, je automatické zapnutí přístroje po vložení proužku. Zjistěte si rovněž, zda je ke glukometru dodáván podrobný a zároveň srozumitelný manuál.

Praktické funkce, jež se budou hodit

Glukometry vybírejte s velkým displejem, čímž zvýšíte komfort užívání hlavně starším osobám. Velmi vhodná je funkce ukládání výsledků, kdy si můžeme zkontrolovat vývoj hladiny glukózy v krvi. Pro slabozraké je tu možnost sdělení výsledků mluveným slovem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články