Chemie v šálku kávy: Tajemství procesu extrakce a vliv na chuť a aroma

Káva je oblíbeným nápojem, málokdo si však uvědomuje, že proces přípravy nápoje je vlastně chemickou reakcí. Dochází k extrahování různých látek, správný průběh je přitom klíčový pro vznik chutného a aromatického šálku kávy.

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

Kvalita vody a její teplota

Pro přípravu kávy stačí dvě suroviny – kávová zrna a voda. Proto je důležité dbát na jejich kvalitu. Voda by měla být bez nečistot, jde zejména o tvrdost vody. Obsah chlóru a dalších minerálů totiž může ovlivnit chuť a aroma nápoje. Zhoršuje totiž extrahování rozpustných látek. Naopak měkká voda může vést ke kyselejší a hořké chuti. Je třeba myslet i na teplotu, ideální je kolem 90 až 96 °C, nicméně záleží na konkrétním způsobu přípravy.

Délka času přípravy

Čím déle je káva ve styku s vodou, tím více rozpustných látek se extrahuje. To vede k silnější a plnější chuti. Ovšem příliš dlouhá doba extrakce může vést až k nepříjemně silné hořkosti. Ideální čas přípravy kávy je rozmanitý, mnohdy se pohybuje mezi 2 až 5 minutami, v závislosti na metodě přípravy. Připravit si překapávanou kávu trvá přibližně 4 minuty, zatímco automatické kávovary dokáží připravit espresso již během 25 sekund.

Výběr kávových zrn

Chuťové preference jsou individuální, každý tedy vybírá zrna dle sebe. Ať už máte rádi arabiku či robustu, je důležité zvolit správné mletí zrn. Hrubost mletí totiž ovlivňuje rychlost extrakce. Pro french press či cold brew lze bez problému zvolit hrubší mletí, zatímco pro espresso je žádoucí jemné mletí. Správným výběrem dosáhnete vyvážené chuti, kdy se v šálku snoubí bohatá chuť a silné aroma.

Příprava kávy je fascinující proces, který je chemie a zároveň tak trochu umění. Můžete experimentovat s různými faktory – teplotou vody, časem přípravy i mletím kávových zrn. To vše má vliv na výslednou chuť šálku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články