Kontaminace vody, silný vítr a eroze půdy: Pokud ze Země zmizí led, čekají nás nepříjemné problémy

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, co by se stalo, kdyby z planety Země zmizel všechen led, máme pro vás odpověď, která vás nepotěší.

i Zdroj fotografie: Александр Байдуков / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se současný trend globálního oteplování bude nadále udržovat, hrozí, že Země přijde o veškerý led. A pokud se s globálním oteplování nic nezačne dělat, podle vědců je tento scénář více než pravděpodobný. V případě takové katastrofy by naše planeta prošla nepředstavitelnými změnami, ohrožovalo by nás to nejen suchem a hladomorem, ale také novými nemocemi. 

Země se neustále otepluje

Teplota Země se od předindustriální doby zvýšila o 1,2 stupně Celsia, což vedlo ke zvýšení hladiny moří o dvacet centimetrů. Od roku 1990 se však tempo oteplení ještě zrychlilo, což naznačuje, že do konce století by mohla hladina oceánů stoupat o dalších čtyřicet až pětaosmdesát centimetrů. Odborníci nyní volají po naléhavých opatřeních. Nárůst hladiny moří by měl zásadní dopady na obyvatele nížinných oblastí. Do konce století by měla pod vodou skončit města jako Amsterdam, Bangkok, Hamburk nebo Ho Či Minovo město. 

Jak to dopadne

Na celém světě žije 267 milionů lidí v nadmořské výšce menší než dva metry,“ upozorňuje Pietro Milillo z Houstonské univerzity. „To znamená jediné: masová migrace.“ Stoupající hladina moří vytváří kaskádu problémů. Dochází k zaplavení pevninských území, erozi půdy, kontaminaci sladkých vod, narušení mořských proudů a změně klimatických podmínek. I když vnitrozemí Evropy není přímo ohroženo, zvýšená vlhkost v atmosféře může vyvolat extrémní povětrnostní jevy. Pokud by se veškerý led na pevnině roztál, hladina oceánů by stoupla o 65,4 metru.

To by znamenalo zánik pobřeží Atlantiku a Mexického zálivu. Pahorky San Francisca by se staly ostrůvky a Central Valley zálivem. V jižní Americe by povodí Amazonky zmizelo pod hladinou. Buenos Aires, pobřeží Uruguaye a část Paraguaye by se ocitly pod vodou. 

iZdroj fotografie: Sergey Pesterev / Creative Commons / CC BY-SA

A co Evropa

Evropa by přišla o Nizozemsko, většinu Dánska, Londýn a oblasti u Jaderského, Středozemního, Černého a Kaspického moře. Čína by ztratila oblast obývanou 600 miliony lidí. Bangladéš a velká část Indie by zmizely. Odborníci upozorňují, že globální oteplování způsobuje nejen tání ledovců, ale také ztrátu trvale zamrzlé půdy, která pokrývá 23 milionů kilometrů čtverečních na severní polokouli.Permafrost představuje obrovský rezervoár neznámých bakterií, virů, jaderného odpadu, radiačních látek a dalších nebezpečných chemikálií, které byly po miliony let uzavřeny, ale nyní se dostávají na povrch,“ vysvětluje Kimberley Miner z Jet Propulsion Laboratory NASA. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články