Co by se stalo, kdyby lidstvo usnulo na 1 000 let a pak se opět probudilo? Jedno je jisté, konec by nebyl tak pohádkový jako v Šípkové Růžence

Někdy si naivně myslíme, že by se bez našeho druhu zbytek světa zastavil. Jenže planetě by absence lidí nejspíš jen prospěla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řekněme, že by lidé po celém světě v jeden moment usnuli na tisíc let jako Šípková Růženka. Od Kalifornie až po Japonsko by na světě stálo 3,5 milionu tun odpadu, který by nikdo nesbíral. Záhy by se dostal všude po městech, do lesů a do vody po celé planetě. Pokud bychom se za 1000 let ještě probudili, asi by byl někde poblíž kelímek z McDonaldu. Tohle je ale jen jedna věc, kterou by způsobila naše nepřítomnost.

Lesy, hory, vody, stráně

Mnohé lidi by nejspíš překvapila rychlost obnovy lesů. Ty se dovedou obrodit poměrně rychle, jenže naše činnosti tento proces zpomalují. Takový deštný prales by v současných podmínkách potřeboval na plné obnovení 4 000 let. Jenže když se mu do toho nebudeme nijak montovat, asi to tento ekosystém zvládne mnohem rychleji. Hlavně by neměla problém zvířata, která jsou pro očistu a růst lesa naprosto klíčová.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co by naopak podlehlo zkáze, by byly námi vytvořené budovy, hlavně ty výškové. Jejich konstrukce jsou totiž obvykle navrženy tak na 20–30 let. Absence průběžné údržby by se záhy projevila zatékáním. A kde je zatékání, tam vlhkost poškodí prakticky všechno v dosahu. Nejdřív by šly k zemi dřevěné budovy, ale ani kovové a skleněné by nevydržely o moc déle. Jediné, co by asi přežilo, budou kamenné budovy, takže pyramidám by se nic moc nestalo.

Naprostá tma a souboj o přežití

Jedním z nejviditelnějších projevů lidstva na planetě je neustálé světlo. Náš spánek by ovšem způsobil brzké vypnutí všech elektráren, takže planetu by ovládla totální tma. Některé části by měly zásoby energie, ale jen na pár dní či hodin. Veškeré jídlo v lednicích by se stalo potravou pro krysy nebo šváby, jejichž populace by zakrátko zahltila svět. Tento proces lze snadno přirovnat k ovládnutí mrtvého těla mikroby, které jinak držíme na uzdě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud by se lidé nakonec skutečně probudili, čekalo by je velmi nepřátelské a nehostinné prostředí, pokud by chtěli získat planetu zpátky. Města by byla pustá a zarostlá, divoká zvířata naprosto všude. Vzhledem k vodovodní infrastruktuře by byly mnohé metropole zatopené. Ne, taková vyhlídka pro nás nevypadá vůbec dobře. Naše přežití by vyžadovalo perfektní spolupráci, a to v různých skupinách a po všech stránkách. Jednotlivec by neměl šanci.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články