La Mancha Negra: Záhadná skvrna na silnici, která ve Venezuele zabila až 1800 lidí

Venezuela zažila v roce 1986 záhadný incident, který byl nazván „La Mancha Negra“ nebo také černá skvrna.

i Zdroj fotografie: Felix O / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tato podivná hmota byla hustá, lepkavá a mazlavá, a co bylo ještě záhadnější, chovala se, jako by měla vlastní vůli. Příběh začal, když skupina silničářů v Caracasu pracovala na opravě silnice mezi městem a letištěm. Při pokládání asfaltu narazili na černý flek, který měl přibližně 46 metrů v průměru a měl konzistenci žvýkačky. Tato podivná hmota reagovala na počasí – rozpínala se v teplém a vlhkém počasí a stahovala se v chladu a suchu. Co bylo ještě horší, tato černá skvrna způsobila několik smrtelných dopravních nehod, vozidla kvůli ní ztrácela kontakt s vozovkou.

Smrtelná skvrna

Během několika let způsobila La Mancha Negra kolem 1800 úmrtí a objevila se na různých místech v Caracasu. Vláda povolala odborníky z USA, Kanady a Evropy, aby tento problém vyřešili, ale žádný z nich nedokázal najít definitivní řešení. Nakonec bylo rozhodnuto o radikálním kroku – odstranění horní vrstvy silnice a její znovu asfaltování. Avšak i po těchto opatřeních se černá skvrna opět objevila. 

Hledání řešení

V průběhu let bylo navrženo několik hypotéz ohledně původu této záhadné látky. Mělo se jednat o směs odpadu z místních slumů, oleje a kapalin z aut, které reagovaly s prachem a nekvalitním asfaltem. Moderní laboratorní analýzy ukázaly, že La Mancha Negra obsahovala pravděpodobně směs použitého motorového oleje a agresivní brzdové kapaliny, ale přesná identifikace složek byla stále nejasná. Existovaly také teorie, že tuto skvrnu mohli způsobit političtí oponenti v různých letech, aby vyvolali krizi nebo politickou korupci. Bez ohledu na původ, jedna věc byla jistá – La Mancha Negra přinesla Venezuele mnoho problémů a tragédií na silnicích, které zůstávají záhadou dodnes.

Proč se skvrna vlastně objevila nebo kdy ji případně záměrně vytvořil? A proč trvalo tak dlouho, než byla odstraněna? To jsou otázky, na které bohužel s jistotou neznáme odpověď.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články