Voda není výsadou jen planety Země? Může se přirozeně vyskytovat na všech planetách s horninových povrchem

Bez vody není život, ale odkud voda pochází? Odpověď na tuto otázku zkoumali vědci z Fakulty zdravotnických a lékařských věd Kodaňské univerzity. Na základě výsledků tohoto výzkumu je možné, že voda se na planetách s horninových povrchem vyskytuje v důsledku formování planet. Život se objevil podle vědců ve vodě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Odkud se ale voda vzala na naší planetě, případně na jiných planetách? Vědci Martin Bizzarro a Zhengbin Deng původní teorii o vzniku vody převrátili naruby.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Díky vodě říkáme modrá planeta

Dostala se voda na planetu náhodou?

Na Zemi je nejstarší organismus starý asi 3,5 miliardy let, přičemž první buňka se objevila ve vodě. Voda je tak základním předpokladem pro život, ale odkud se vzala? Zatímco obecně se hovoří o tom, že se na planety dostala voda náhodně při srážce s asteroidem obsahujícím větší množství vody, vědci z Kodaňské univerzity se domnívají opak. Voda má prapočátek na začátku vzniku planety a je doslova bioproduktem procesu formování. 

Na Marsu byla voda 90 milionů let

Vědci při zkoumání fragmentu meteoritu z Marsu totiž zjistili, že voda se může na planetách vyskytovat přirozeně. „Její přítomnost není vázaná na asteroidy bohaté na vodu,“ doplňuje Martin Bizzarro senzační objev, který spolu se Zhengbinem Dengem zjistili při zkoumání meteoritu Black Beauty. Ten byl nalezen na marocké poušti, pochází z marťanského povrchu a je starý 4,45 miliardy let. Vědci získali pro Kodaňskou univerzitu 50 gramů této cenné horniny, jejíž cena je 10 tisíc USD za 1 gram, přičemž 15 gramů rozdrtili pro laboratorní zkoumání.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Voda může být i jinde

Black Beauty odhalil pravdu o vodě na Marsu

Na základě laboratorního testování rozdrceného meteoritu se potvrdila teorie o přítomnosti kapalné vody na Marsu v době vzniku této planety. Black Beauty poskytuje velmi cenné informace o formování sluneční soustavy. Voda může být přítomna vlivem formování i na dalších hornatých planetách. Kromě toho se podle vědců také prokázalo při analýze meteoritu v laboratoři, že dopad asteroidů měl vliv na vypuštění velkého množství skleníkových plynů do atmosféry. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články