Proč mají egyptské sochy rozbité nosy: Staří Egypťané věřili, že do nich skrze ně proudí život

Není jen Velká sfinga v Gíze, která má rozbitý nos. Mnoho egyptských soch trpí tímto poškozením. Ale proč?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Starověcí Egypťané byli mistři sochařství a vytvořili mnoho soch, zobrazujících faraony, náboženské postavy a bohaté občany. Přestože mají tyto sochy různá témata, mnohé mají společný rys – poškozený nos. Epidemie rozbitých nosů je tak častá, že to vyvolává otázku, zda jde jen o náhodu nebo zda za tím stojí něco více.

Proč mají sochy rozbitý nos

Důvodem poškození nosů na sochách je víra starověkých Egypťanů v to, že sochy mají život. Pokud se nová moc dostala k moci, chtěli protivníci oslabit sílu soch. Podle Adely Oppenheim, kurátorky egyptského umění v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, bylo nejjednodušší poškodit nos sochy. I když starověcí Egypťané nevěřili, že sochy mají skutečný život, věřili, že mají určitou sílu. Věřili, že životní síla proudí nosem, stejně jako u člověka. Provedli různé rituály, aby sochy „oživili“. To vedlo protivníky k pokusu tuto sílu zastavit. Mohli to udělat tím, že rozbili nosy sochám, aby jim „odebrali schopnost dýchat“. 

Nešlo jen o sochy

Věřili také, že hieroglyfy a další obrazy mohou mít podobnou sílu. Pokud se cítili ohroženi, mohli poškodit nosy, ale i obličeje, paže a nohy soch, aby oslabili jejich moc. Někdy však mohlo dojít k poškození nosu způsobem, který nebyl záměrným aktem. Přírodní síly, jako eroze větrem a deštěm, mohly také způsobit poškození nosu. Nicméně existují způsoby, jak rozlišit záměrné poškození od přírodních příčin pomocí stop na sochách.

Zdroj: Zoom, Epocha, Idnes
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články