Před smrtí nebylo úniku: Vědci popisují největší vymírání v historii Země, které slouží jako varování pro dnešní dobu

Epochy vývoje Země se ve své podstatě opakují. A konec permu je dost možná nejlepším příkladem doby, která vypadala velmi podobně jako náš současný svět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyhynutí druhů během konce permu se stalo zhruba před 252 miliony let a jde o největší a nejhorší událost tohoto druhu v historii planety. Došlo k rozsáhlému vulkanickému úniku skleníkových plynů a masivnímu zvýšení teploty na celé Zemi. To vedlo k likvidaci živočišných druhů jak na pevnině, tak i v oceánech. A i dnes se zdá, že říční a jezerní vody už nejsou bezpečným přístavem. Objevilo se nové riziko v podobě toxických rostlin.

Zdraví ekosystémů

Ve zdravých ekosystémech existují řasy a sinice, jež poskytují vodním živočichům kyslík, který vytváří fotosyntézou. Jenže když množství těchto rostlin překročí určitou míru, začnou do vody uvolňovat toxické látky. Tomu normálně brání skutečnost, že tyto řasy slouží dalším druhům jako potrava, takže je další složka systému reguluje. Právě následky jejich přemnožení našli badatelé při geologických průzkumech poblíž Sydney v Austrálii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Událost spadá právě do doby masivního vymírání během konce permu. Jakmile vymizely četné populace vodních živočichů, nikdo už řasy a sinice nedržel v přiměřeném množství. Čistou vodu pak zaplavily tyto mikroskopické organismy, které oddálily rekonvalescenci ekosystému možná i o několik milionů let. Tři hlavní složky pro rozvinutí tohoto smrtícího koktejlu jsou zvýšený výskyt skleníkových plynů, vysoké teploty a nadbytek živin. Erupce poskytují první dvě, radikální odlesnění pak třetí.

Podobnosti permu s dneškem

Pokud jsou odstraněny stromy, půda se dostane do řek a jezer, kde poskytne mikrobům veškerou potřebnou potravu. Když vědci srovnali fosilní nálezy z několika období masivního vymírání spojeného s globální změnou teploty, byly nalezené fosilie prakticky totožné. Z toho plyne, že právě přemnožení mikroorganismů je opakující se mechanismus likvidace vodních ekosystémů během takových událostí. Dnešní svět postupuje podle tohoto „receptu“ a veškeré odpovídající řasy a sinice jsou na vzestupu.

iZdroj fotografie: Pixabay

To jen ilustruje, jak nesmírně důležité je porozumět geologickým procesům minulosti. Jejich kontext totiž ukazuje, k čemu dochází dnes a jaké důsledky z toho nejspíš vyplynou. Jezera i mělké oblasti moří vykazují nárůst toxických řas spojený se zvýšenou teplotou, což vede ke změnám v jejich porostech. Průzkum změn klimatu v minulosti a současný postup těchto změn ukazuje, že právě konec permu je obdobím, které může naznačovat naši neblahou budoucnost.

Co dalšího kromě klimatických změn podle vás ohrožuje Zemi?

Zdroj: UConnToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články