Změna klimatu ohrožuje historii – 90 % těchto oblíbených světových památek navždy zmizí

Změna klimatu je fenomén, který je aktuálně velkou hrozbou pro celé životní prostředí. Stejně tak se ale ukazuje, že může zničit i památky světového kulturního dědictví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedávné výzkumy totiž ukazují, že do konce století by mohly záplavy či eroze pobřeží zničit i takové skvosty, jako je starověké Kartágo nebo proslulá šikmá věž v Pise. Seznam světového kulturního dědictví měl v roce 2018 úctyhodných 1 092 položek, zmíněné hrozbě jich čelí většina. V této oblasti se odehrálo velmi málo výzkumů, tým geografů se však snaží tuto situaci napravit. Hlavně památky ve Středomoří jsou v tomto ohledu první na ráně.

Medina v Tunisu

Město Medina obsahuje několik stovek monumentů. Je to fascinující místo plné paláců, mešit či fontán. Její struktura a spletitá síť ulic inspirovala autory i básníky k příběhům o každodenních přepadeních a nebezpečích. Po roce 1930 ale etnologové odhalili, že struktura města odráží komplexní kulturní a společenské normy. I domy samotné jsou stavěny podle vztahů mezi obyvateli a vyjadřují tak nejrůznější pořádky.

Italské Benátky

Možná nejslavnější italské město je známo jako labyrint úžasných kanálů, nemluvě o lagunách. Právě ono ale vzestupem hladin utrpí nejvíc. Podle mnoha názorů je během století očekávána bouře, která způsobí potopení 98 % města. Jde o jednu z nejznámějších atrakcí celé Itálie, která se rozpíná přes řadu malých ostrůvků – dohromady jich je 118.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pisa a šikmá věž

Tohle město by jednoduše mohlo skončit pod vodou. Je samozřejmě známé kvůli zcela ikonické nakloněné věži a nachází se v italském Toskánsku. Šikmá věž je vlastně samostatná zvonice katedrály a začala se naklánět kvůli nerovnostem v základech. Došlo k tomu tedy už během samotné stavby. Výsledná konstrukce byla postupně podpírána, až si náklon zachovala.

Bílé město v Tel Avivu

Tohle město nejspíš také postihne vliv eroze. Bylo navrženo v bauhauském stylu, je tak velmi vhodné pro místní klima i kulturu. Jde o soubor více než 1 000 budov, které jsou všechny postaveny naprosto jedinečně. Město postavili němečtí Židé a bylo založeno v roce 1909.

Týr v Libanonu

Když přijde na téma půdní eroze, patří právě tohle místo mezi nejohroženější. Jde o fénické město stojící v dnešním Libanonu, což je přímo na hranici Středozemí. Půda je tu hlavně písčitá a mořské vlny tu mohou dosahovat až 70 centimetrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Piazza del Duomo

Hlavní městské náměstí v italském Miláně ve Florencii. Jde o srdce města a také jedno z nejnavštěvovanějších míst celého kontinentu. Může za to jednoduše přítomnost mnoha krásných staveb a monumentů. Za všechny už jen Santa Maria del Fiore neboli florentský dóm. Římskokatolická katedrála florentské arcidiecéze byla započata na konci 13. století a dokončena v roce 1436. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek světa.

Turecká Hagia Sofia

Chrám svaté moudrosti je byzantský chrám z let 532–537 v zátoce Zlatý roh v Istanbulu. Dnes muzeum, kdysi kostel ortodoxních křesťanů, později mešita. Nízká poloha celého města znamená, že tu do roku 2100 nejspíš stoupne hladina o 60 centimetrů. Chrám postavili za 6 let a více než 1 000 let byl katedrálou pro ekumenického patriarchu Konstantinopole.

Které památky se vyplatí navštívit před jejich definitivním zmizením?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bulharsko hned na začátku války Ukrajinu zachránilo, dodalo jí až 100 % potřebné munice. A také dnes tvoří až 1/3 dodávek
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka