Oceány naší planety akumulují neuvěřitelné množství tepla

Oceány a další mořské plochy Země absorbovaly loni tolik tepla, že by to v pohodě stačilo na ohřátí 1,3 miliard konviček s vodou na bod varu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Světové oceány pohlcují stále větší množství tepla, v roce 2020 byla celková hodnota této absorpce o 20 sextilionů vyšší než v roce 2019. Teplejší voda přispívá mimo jiné k tání ledovcových moří. Lockdowny a uzavírání napříč světem v důsledku pandemie koronaviru dost možná ušetřilo zemskou atmosféru mnoha emisí skleníkových plynů, což je ovšem jen jedno období a svět se i tak stále více ohřívá.

Pokračující trend ohřevu naší planety

Měření teploty vody, které se odehrává po celém světě, přináší data o totálním objemu tepla, které bylo v roce 2020 přijato horními vrstvami vody, a které bylo vyšší než jakékoli předchozí záznamy sahající až do roku 1955. Sledování teploty těchto vrstev vody je důležité, protože teplejší voda přirozeně znamená vyšší tání ledovců na okrajích Grónska a Antarktidy, což celkově zvyšuje vodní hladiny po celé Zeměkouli.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vědci odhadované celkové množství energie absorbované horními 2 000 metry zemských oceánů je měřeno ponornými senzory, sondami zvanými Argo plováky, podvodními roboty a dalšími nástroji. Tým shledal, že tyto horní vrstvy vodstev obsahují 234 sextilionů nebo 1021 joulů tepelné energie od roku 2019. Pro lepší představu tak voda pohltila energii dostatečnou k ohřevu 1,3 miliard běžných konvic na vodu.

Možná zkreslení a nepřesnosti

Tato analýza mohla ovšem množství tepla z loňského roku poněkud přecenit, uvádí jeden z badatelů zapojených do studie. Proto vědci použili ještě druhý nástroj pro srovnání, o něco konzervativnější metodu pro určení totálního objemu ročního tepla. Tou zjistili, že skok z roku 2019 do roku 2020 činil „jen“ asi 1 sextilion joulů, což je ovšem stále 65 milionů konvic vody dovedených tímto objemem tepla k varu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tři další nejvyšší hodnoty celkového objemu tepla v horních vrstvách světových vodstev pocházejí z let 2017, 2018 a 2019. Podle badatelů zde vidíme scénář podobný slavnému snímku Na Hromnice o den více. Tento snímek měl sice dobrý konec, který se ale nemusí týkat naší situace. A pokud nepřistoupíme k žádné akci, která by tento silný trend jakkoli omezila, jsou vyhlídky do budoucna minimálně kritické.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články