Obří vodní vír: Podobá se černé díře, za pár vteřin vcucne vše živé

Tak obří vodní vír, že ho vědci dokonce přirovnávají k černé díře. Není divu, během chvilinky slupne vše živé jako malinu.

Vodní vír i Zdroj fotografie: Hellbuny / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedávno se vědcům podařilo v hlubinách jižního Atlantiku objevit fascinující jev. Ten sami přirovnávají k jakési černé díře, akorát v oceánském stylu. Údajně dokáží pohltit vše, co se k nim přiblíží. Tento pozoruhodný objev byl zaznamenán týmem vědců z ETH Zurich a University of Miami. Tento objev by mohl výrazně ovlivnit naše chápání dynamiky oceánů. 

Oceánské černé díry

Zatímco černé díry ve vesmíru jsou známy pro svou silnou gravitací, která pohltí cokoliv, co se k ní přiblíží, černé díry objevené v oceánech fungují trochu jinak. Tyto ohromné oceánské víry mají průměr více než 150 kilometrů a jsou obklopeny vodními cestami tak těsně, že jim unikne jen málo věcí, včetně samotné vody. Oceánské proudy, z nichž některé jsou větší než města, hrají klíčovou roli v klimatu, a mezi nimi vyniká Golfský proud, zodpovědný za mírné zimy v Evropě. Tyto obrovské víry přenášejí obrovské množství vody, včetně teplých a slaných proudů, a jejich vzrůstající počet v Jižním oceánu může mít potenciál zmírnit negativní dopady tání mořského ledu. 

Jsou obří

Výzkum těchto oceánských vírů byl pro vědce obrovskou výzvou, neboť v  tak obřím chaotickém oceánu je těžké určit hranice zmíněných vírů. Jednoduše řečeno, jejich velikost se odhaduje velmi těžko. Vytvořili proto novou matematickou techniku, která jim umožnila identifikovat souvislé vodní ostrovy uvnitř těchto vírů pomocí satelitních pozorování. Zjistili, že tyto koherentní vodní ostrovy mají podobné matematické charakteristiky jako černé díry ve vesmíru. Stejně jako černé díry mají kritickou vzdálenost, za kterou se světlo stáčí do spirály a ohýbá se na kruhovou dráhu, tyto oceánské víry mají bariéry, kde se částice tekutiny pohybují v uzavřených smyčkách a zachycují vše uvnitř, podobně jako černé díry ve vesmíru. 

iZdroj fotografie: Public Domain

Nečekaná podobnost

Podobnost těchto oceánských vírů s černými dírami má dalekosáhlé důsledky. Tyto víry připomínající černé díry, hrají klíčovou roli nejen v transportu vody, ale také mikroorganismů, plastového odpadu a dokonce ropy přes široké oblasti oceánu. Jejich stabilní povaha zajišťuje, že fungují jako spolehlivé vodní taxi. Tento objev oceánských vírů otevřel mnoho nových otázek otázek a nabízí nové možnosti pro lepší porozumění dynamice oceánů a souvisejících klimatických jevů. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články