Nová Země: Podle vědců se 22 000 světelných let od nás nachází nový svět

Vědcům se podařilo objevit ve vesmíru nový svět, údajně se na něm má nacházet inteligentní život. Může to být nová Země? Astronomové si tím zatím nejsou jistí.

nová Země i Zdroj fotografie: NASA/JPL-Caltech / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vědci objevili nový svět, který je od naší planety vzdálený neuvěřitelných 22 tisíc světelných let. Zatím není jasné, zda se jedná o planetu, ze které by se mohla vyklubat nová Země, nebo o hnědého trpaslíka. Záhadnému objektu se nyní plně věnuje výzkumný tým NASA, který se snaží určit jeho podstatu.

Vzdálená nová Země?

Objekt, který získal označení OGLE-2016-BLG-1190Lb a kterému se přezdívá Nová Země, má být 4 000krát těžší než naše planeta a 13krát větší než Jupiter. Poprvé ho zaznamenal vesmírný teleskop Spitzer, který byl do provozu uveden už v roce 2003. Název objektu se skládá ze zkratky mezinárodního projektu Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), na kterém NASA spolupracuje s polskými vědci, roku jeho objevení, místa objevení označeném jako Galactic Bulge (BLG) a vypočítané hmotnosti. Objekt se nachází v souhvězdí Střelce a je stále součástí mléčné dráhy.

nová Země
iZdroj fotografie: ESO/S. Brunier / Creative Commons / CC BY-SA
Nový objekt je součástí mléčné dráhy.

Mezinárodní výzkumný projekt

Úkolem projektu OGLE je hledání vzdálených planet a zkoumání, zda se mezi nimi nenachází potenciální nová Země. Pro svůj výzkum využívají umírající hvězdy, jejichž rostoucí gravitační pole může zaostřit světlo slabší hvězdy v pozadí a díky tomu odhalit doposud skryté objekty, planety a hvězdy.

„Hmota planety GLE-2016-BLG-1190Lb se umístila přímo na hranici vypalování deuteria, tj. na konvenční hranici mezi planetou a hnědým trpaslíkem. Proto prozatím nedokážeme jistě říct, o jaký objekt se jedná,“ vysvětlili zkoumající astronomové.

Najdeme Zemi číslo dvě? Vědci aktivně pokračují v pátrání a řekli, jaké upravené podmínky musí nyní nová planeta splňovat

Žádné stěhování nás nečeká

Ačkoliv je nový objekt od svého objevení označovaný jako Nová Země, stěhování nás v dohledné době nejspíš nečeká. Zkoumání, které vědcům prozradí, zda se vůbec jedná o planetu nebo spíše o hnědého trpaslíka, stále probíhají. Hnědým trpaslíkem se přitom označují objekty, které mají více hmoty než největší plynoví obři, ale zároveň méně hmoty než nejmenší hvězdy. Pokud by se tento dohad potvrdil, bylo by jasné, že se o žádnou novou Zemi nejedná. Podobné planety nejsou vhodné pro lidský život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články