Proč kočky předou? Tato a dalších 5 zdánlivě jednoduchých otázek zaměstnávají lidstvo po staletí

I přes moderní pokrok tu jsou nevyřešitelné záhady, jejichž rozluštění dává zabrat nejednomu vědci. Někdy se přitom jedná o zcela všední záležitosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stále však existují jevy, které vědcům nedávají spát z prostého důvodů, že jim dosud nepřišli na kloub. Prvním z nich je zívání, které je běžnou součástí života, jasná odpověď na jeho příčinu ale dosud neexistuje. Podle spekulací jde o formu termoregulace, která vede k ochlazení mozku. I jeho „nakažlivost“ je záhada, podle některých teorií jde o sociální funkci a empatii. Možná proto na něj lidé s těžkými duševními poruchami prakticky nereagují.

Hvězdicová houba a severní pól Saturnu

Texaská hvězda či Chorioactis geaster roste jen na dvou místech planety, která se nacházejí ve stejné nadmořské výšce. Podle badatelů se v době před 19 miliony let rozdělila jedna houbová větev na dvě a všechny pokusy o výsadbu jinde skončily fiaskem. V Texasu říkají místní této houbě také ďábelský doutník. Vypadá totiž jako tabákový výrobek, tedy aspoň do chvíle, než se otevře samotná hvězda. Na první pohled tak připomíná spíš květinu než houbu.

Na Saturnu se nachází přímo gigantická bouře, která má velikost dvou průměrů planety Země, kromě toho má ještě tvar šestiúhelníku. Tyto útvary se jinak v přírodě nachází výlučně na molekulární úrovni. Není proto dosud jasné, z jakého důvodu nabralo atmosférické kataklyzma právě tento tvar, který se dlouhodobě drží. A aby toho pořád nebylo málo, během let se barva této oblasti postupně změnila z dříve převládající modré na žlutou.

Tanec stromů, kočky a otázka temné hmoty

Tančící les na Kurské kose je poměrně známá přírodní atrakce. Nachází se kousek od Kaliningradu, ruské enklávy při ústí řeky Pregola do Baltu. Borovice se tu vlní do spirál, kruhů a dalších podivných tvarů. Badatelé se stále snaží přijít na kloub příčině, teorie pracují s verzemi silného větru, nestabilní půdy a také působení housenek. U kočičího vrnění nebyl dlouho jasný princip vzniku. Teď už víme, že se stahují svaly jejich hrtanu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Otázkou je ale důvod, zatím převládá názor, že vibrace pomáhá kostem zesílit a kočka tak lépe odolává tlaku. Hmota se skládá z protonů, neutronů a elektronů. Temnou hmotu lze ve vesmíru vidět, složení je však nejasné. Může jít o nedetekovatelné částice, mohou ji tvořit prvotní černé díry a neabsorbuje ani nevyzařuje světlo. Podle většiny dosavadních předpokladů je jí ve vesmíru mnohem víc než běžné hmoty.

Jaké další případy, které zatím odolávají vysvětlení, vás napadají?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články