Největší plovoucí ledovec na světě se rozpadl na dva kusy

Největší světový ledovec současnosti přišel o část o velikosti velkého města. Velká kra se od něj oddělila v noci ze 16. na 17. prosince. Obří ledovec nazvaný A-68a, který se sám odtrhl z antarktického šelfového ledovce Larsen C v roce 2017.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Od té doby driftoval hnán mořskými proudy na sever. A pochopitelně postupně odtával, což se ledovcům v mořské vodě přirozeně děje.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Známý ledovec se rozlomil

Přes 5 tisíc kilometrů čtverečních

Ledovec A-68a vypadá díky svým gigantickým rozměrům jako zaledněný ostrov, že jde o ledovec, prozradí až skutečnost, že se pohybuje. Jeho nejvyšší vrcholky byly při posledním měření v dubnu letošního roku asi 30 metrů nad mořskou hladinou. V té době měl také ledovec rozlohu úctyhodných 5 100 km čtverečních. Jen pro srovnání uveďme rozlohu některých menších evropských států:

  • Lucembursko 2 586 km2
  • Černá Hora 13 812 km2
  • Slovinsko 20 256 km2

Tato plovoucí ledová kra by tedy bez potíží překryla celé Lucembursko, a to i poté, kdy se od ní odtrhl menší ledovec. Ten má podle prvních odhadů rozlohu kolem 400 km2, je tedy zhruba dvakrát větší než město Brno.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Není jasné, proč se tak stalo

Směrem na Jižní Georgii

Hlavní část ledovce A-68a nyní míří směrem na ostrov Jižní Georgie. Tohle závislé britské území je jen velmi řídce osídleno, oficiálně tu žijí jen tři desítky obyvatel, ostrov však často hostí vědecké výpravy, neboť Jižní Georgii i okolní ostrůvky jsou útočištěm pro miliony tučňáků, lachtanů antarktických a mnoha dalších arktických živočichů.

Co přesně roztržení ledovce způsobilo, zatím není jasné, ale ze záběrů Evropské vesmírné agentury se zdá, že ledovec mohl narazit na mělčinu. Ta se totiž nedaleko Jižní Geogrie nachází a k rozpadu ledovce podle všeho došlo právě v ní. V místech, kde se odtržená část ledovce v této chvíli, tedy asi den po rozpadu, nachází, by podle kartografů mělo být moře hluboké jen necelých 200 metrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články