Největší vypěstovaná brambora váží skoro 8 kilo. Mega úlovek má ale malý DNA problém

Pěstitel, který se se svou plodinou ještě nedávno ucházel o titul největší vypěstované brambory, utrpěl velkou porážku poté, co DNA rozbor ukázal pravý původ zeleniny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Colin a Donna Crag-Brown jsou pár z usedlosti poblíž Hamiltonu na Novém Zélandu. V srpnu se oba shodli, že se na jejich zeleninové zahrádce objevila brambora. To by nebylo tak zvláštní, jenže Dug – jak bramboře začali říkat – vážil přímo monstrózních 7,8 kilogramů. To by ho nejspíš v klidu učinilo opravdu největší bramborou na světě. Pokud by se tedy skutečně jednalo o bramboru, jak si to oba manželé poměrně dlouho mysleli.

Když máte na dvorku pořádného Duga

„Odkryli jsme tento obrovský kus hlízy a pomysleli jsme si, co že to je? Byla to nějaká podivná houba?“ sdělil Colin Washington Postu, když se brambora podvodnice dostala do mezinárodních zpráv. Popisovali, jak pokračovali v kopání, jen aby nacházeli více a více té samé brambory. Nakonec se jim podařilo dostat celého Duga na světlo a byli ohromeni ještě víc. Plodina přežila první kolo testování, které zahrnovalo ochutnávku tenkého plátku.

„Miláčku, tohle je zatracená brambora!“ Manželé se následně přihlásili do Guinessovy knihy rekordů. Dug měl velmi snadno porazit dosavadní rekord, který byl 4,98 kilogramu, což byla ve srovnání s jeho masou drobná brambůrka. Komise nicméně oznámila, že je třeba ověřit pravost plodiny pomocí DNA testování, než bude moci Dug být prohlášen bramborovým králem. „To si myslí, že jsme ji nějak modifikovali?“ prohlásil o této žádosti Colin naštvaně.

DNA analýza ukázala jiný druh

„Bylo to emočně jako na houpačce,“ dodal. „Ačkoli to bylo velmi nepříjemné, chtěl jsem jim ukázat, že se pletou. Udělali jsme tedy všechno, co po nás vyžadovali.“ Bohužel provedení DNA testu jejich sen rozdrtilo, když jim komise Guinessovy knihy rekordů záhy dodala výsledky. „Bohužel se nejedná o vzorek brambory,“ stálo podle zprávy Independent v e-mailu, který manželé obdrželi. „Ve skutečnosti jde o hlízu druhu tykve.“

iZdroj fotografie: Pxhere

„Z tohoto důvodu musíme bohužel vaši žádost diskvalifikovat.“ Ačkoli byli oba zklamaní, výsledek DNA testu akceptovali a smířili se s tím, že Dug zkrátka není brambora. „Zdravím ho každý den, když si vyndávám nějaké párky,“ sdělil Craig Brown deníku Independent. „Kdykoli se ukáží vnoučata, hned se ptají, jestli mohou Duga vidět. Je to ta největší nebrambora na světě,“ poznamenal spokojeně.

Jaký největší kus zeleniny jste kdy a kde objevili?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Chrápání: jaké jsou jeho příčiny a jak se ho zbavit
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: sebevražedný protitankový dron slepili vojáci pomocí izolepy přímo na frontě. Stačil levný letoun a hlavice RPG-7, uletěl 4 km
adbz.cz
adbz.cz
Jablka z obchodu nestačí opláchnout čistou vodou. Pro zbavení „atraktivního povlaku“ je potřeba víc