Největší hřbitov lodí: Odpočívá zde až 300 obřích vraků, jde o skutečnou podívanou

Nouadhibou – místo, kde se nachází největší hřbitov lodí na světě. Toto místo utváří surrealistickou a strašidelnou krajinu s více než 300 zchátralými vraky lodí, které jsou rozesety podél pobřeží.

i Zdroj fotografie: Sebastián Losada / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Původně rybářská vesnice v Mauritánii, Nouadhibou, ležící na západním pobřeží Afriky, se stala svědkem finančních obtíží, korupce a ekologických problémů. Klidné vody Nouadhibou, původně pojmenované Port-Étienne francouzskými obchodníky na začátku 20. století, lákaly lodní obchod a město se stalo centrem pro zpracování a distribuci železné rudy z Mauritánie. Avšak s narůstající ekonomickou krizí se Nouadhibou dostalo do temnoty a špatných podmínek. Obchodníci, živení nelegálností a finančními zájmy zjistili, že město je ochotno přehlížet ekologická rizika rezavějících lodí za přiměřený poplatek. A tam zde nacházely poslední místo odpočinku nejrůznější lodě ze všech koutů světa. 

Hřbitov lodí

První lodí opuštěnou v zátoce Nouadhibou byl Chasseloup-Laubat, francouzský křižník, který byl v 20. letech 20. století využíván jako plovoucí jeviště. V osmdesátých letech 20. století se počet opuštěných lodí v oblasti rapidně zvýšil, když místní i mezinárodní obchodníci s lodní dopravou chtěli zbavit neekonomických plavidel. Vznik hřbitova lodí je důsledkem různých faktorů, od Mauritánců, kteří kupovali staré lodě pro přepravní podniky, až po mezinárodní rejdaře, kteří za úplatek využívali ochoty Nouadhibou přehlížet řádné demontáže. Dokonce vznikly místní záchranné služby, které se specializují na likvidaci lodí přivezených zpět do Nouadhibou. Nejznámějším vrakem na pobřeží Nouadhibou United Malika, loď dlouhá téměř 122 metrů. 

i

Bude tu ještě dlouho

Ačkoli existovaly návrhy na vyčištění hřbitova lodí, žádný z nich nebyl realizován. Navzdory ekologickým obavám vytvořily rezavějící vraky nechtěně umělé útesy, které oživily místní rybářský průmysl. Hřbitov lodí se stal zdrojem obživy pro mnoho obyvatel Nouadhibou. Místní společnosti platí za záchranné práce a zaměstnávají odborníky, kteří získávají cenné díly a materiály. Ochranka chrání zachráněné lodě před krádežemi nebo vandalizmem. I přes volání po vyčištění zůstává hřbitov lodí nedotčený, protože je pro místní ekonomiku příliš lukrativní. Zátoka v Nouadhibou tak zůstává největším hřbitovem lodí na světě, což je výsledek desetiletí korupce a zanedbávání. Je to jedinečné, avšak znepokojivé svědectví o spojení ekonomických bojů, dopadů na životní prostředí a lidské odolnosti. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články