Rok 536 se právem považuje za nejhorší rok v historii. Přestalo svítit slunce, lidstvo zachvátila epidemie moru a hladomor. To vše kvůli sopečné erupci.
Pokud máte pocit, že nejhorší rok v dějinách lidstva jsme prožili v roce 2020, není tomu tak. Dokonce se za nejhorší rok v historii nedá považovat ani počátek druhé světové války v roce 1939 nebo epidemie španělské chřipky v roce 1918. Všechny tyto historické události totiž s přehledem strčí do kapsy rok 536. Tehdy totiž doslova přestalo svítit slunce.
Nejhorší rok v dějinách lidstva
Vědci doposud nemají stoprocentně jasno, co nejhorší rok v historii způsobilo. Možnou teorií je dopad mimozemského tělesa. Většina vědců se však spíše klaní k teorii o masivním výbuchu některé sopky. Každopádně se jednalo o událost, která lidstvo v roce 536 uvrhla do rok a půl trvající doby temna. Ať už se jednalo o mimozemské těleso nebo sopku, důležitý byl masivní oblak sazí a prachu, který se vznesl do atmosféry. Na rok a půl tak bránil průniku slunečního svitu na Zemi. Během této dob se celá planeta ochladila zhruba o dva stupně.
To mělo katastrofální dopad na zemědělství, které v té době představovalo podstatný zdroj obživy většiny lidí. Po tisících letech tak na Zemi nastalo jedno z nejchladnějších období. Mráz spolu s nedostatkem slunečního svitu zabíjel nasazené plodiny a několik světových civilizací zachvátil krutý hladomor.
Hladomor, nemoci a kolaps
Nejhorší rok v dějinách tak významně přispěl ke kolapsu některých národů, včetně Byzantské říše. Hladomor totiž následovala politická nestabilita. Když nemohli lidé pěstovat plodiny, neměli co jíst, ale také neměli z čeho odvádět daně. Díky tomu celý ekonomický systém tehdejších říší zamrzl a výrazně přispěl k jejich následnému zániku.
Aby toho nebylo málo, nastala v roce 536 také epidemie dýmějového moru. Lidé se před zimou schovávali v uzavřených místnostech společně s nakaženými krysami. V takových podmínkách se moru velmi dařilo. Jenom v Byzantské říši moru podlehlo přes 50 milionů lidí.
Spolehlivé záznamy
Důkazy o nejhorším roce v dějinách vědci objevili v těch nejspolehlivějších záznamech lidské historie – v letokruzích stromů. Letokruhy stromů dokáží podat poměrně přesné svědectví o stavu planety v konkrétním roce. Kruhy, které odpovídají roku 536, tak jasně potvrzují, že se jednalo o nejhorší rok vůbec. Jejich tenký proužek svědčí o extrémně nízkých teplotách, které v tom roce panovaly.
Svědectví stromů pak následně potvrzují i ledovce. Ve vrstvě, která odpovídá danému roku, vědci našli stopové množství vulkanického skla, které potvrzuje teorii o masivním výbuchu sopky. Můžeme jen doufat, že se k současným událostem nepřidá i podobná katastrofa.