Co kdybychom se naučili ovládat počasí – mohla by to být naše budoucnost?

Objednat si nějaký déšť pro suchá území, zrušit přicházející tornádo nebo zamluvit slunečný týden pro dovolenou. Zkrátka umět poručit větru a dešti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co kdybychom opravdu dokázali ovládat počasí? Přestaly by ničivé hurikány, nebyly by už žádné bouře nebo povodně? Dovedli bychom zlepšit klima planety? A kdo by rozhodoval o tom, jaké počasí má kde zrovna být? Po celém světě měří více jak 11 000 meteorologických stanic každou hodinu teplotu, vlhkost a sílu větru. Dvakrát denně je na 900 místech vypuštěn meteorologický balon, který sbírá další informace.

Předpovědi a osévání mraků

Každý rok se sice možnosti meteorologických předpovědí posouvají dopředu, ale stále si nejsme nikdy zcela jisti, jestli si deštník vzít nemusíme, nebo raději ano. Počasí se totiž dokáže měnit natolik rychle a hlavně lokálně, že ani se vším pokrokem matematických modelů nevíme zdaleka všechno. Co kdybychom ale přesně věděli, jaké počasí čekat každý den, protože budeme jeho tvůrci? A co kdybychom vám řekli, že lidé to dovedou?

iZdroj fotografie: iStock

Existuje například tzv. osévání mraků (cloud seeding), při kterém přidáváme chemikálie do atmosféry. To dovoluje spustit na některých místech déšť nebo redukovat riziko bouří a hurikánů. Chemie má vliv na mikrofyzikální procesy uvnitř mraků a mění celkový objem srážek. Tento postup může dešti například zabránit narušit zahájení olympiády v Pekingu. Potřebujete jen několik desítek letadel a rozptýlit částice jodidu stříbrného.

Ovládání atmosféry všeho druhu

Do bouřkových mraků umíme dokonce vypálit laserové pulsy a usměrnit tak trajektorii blesků. Pravda, terénní testy nebyly úplně úspěšné, laboratorní ovšem prokázaly, že to v principu jde. Samozřejmě nejsme schopni tvořit počasí, jen ho lehce ovlivnit. Zemská atmosféra je natolik rozsáhlá, že jí zkrátka nemůžeme nadiktovat, co má přesně dělat. Ale co kdybychom opravdu mohli? To by naši vládu nad ní dostalo na zcela novou úroveň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkrotili bychom katastrofální bouře pouhým laserovým paprskem. Rozptýlili bychom trochu suchého ledu a vytvořili superstudený mrak, který by zamezil vlnám těžkých veder. Mohli bychom zastavit tornáda, hurikány a povodně, které berou lidem domovy a ničí majetek. Ovládali bychom počasí a zemědělství by jen vzkvétalo. Sucho? Přivedeme déšť. Moc vody? Stačí otočit srážkovým kohoutkem a je to vyřešené.

Rizika a možnosti rozhodování

Konečně bychom také mohli reálně snížit teplotu planety a eliminovat lidský vliv. Nezní to krásně? Jenže ovládání počasí je velmi vážná věc. Kdo by ho vlastně kontroloval? A kdo by kontroloval ty, kteří ho řídí? Vlády by mohly vytvořit něco jako ministerstvo počasí, nebo by to skončilo u soukromých společností. Pak by nejspíš existovaly ceníky slunečného dne nebo naopak výživného deště. Dalo by se počasí použít jako zbraň?

Lidé k válečným účelům dovedou použít cokoli. Mohli bychom zasahovat nepřátele blesky. A co kdyby se priority v počasí staly předmětem válek mezi národy? S touto možností vyvstává obrovské množství otázek a také hrozeb. Nicméně (nejspíš naštěstí) zatím nevypadá, že bychom nad ním získali plnou kontrolu kdykoli v blízké budoucnosti. Dokud to tak bude, budou mít lidé po celém světě alespoň něco, na co si mohou vždy postěžovat. A to děláme moc rádi.

Používáte nějaké rituály nebo talismany například na zahnání deště?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články