„Lunární archa“ v přípravě. Vědci chtějí na Měsíci archivovat DNA 6,7 milionů pozemských druhů rostlin a živočichů

Vědci se rozhodli, že chtějí, jen pro případ, uložit na Měsíci jako zálohu 6,7 milionu pozemských živočišných druhů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

„Lunární archa“, jak je projekt pracovně nazván, by byla schovaná v lávových tunelech, které umí uchovat spermie, vajíčka a semínka milionů pozemských druhů. Ty už na Měsíci jsou, protože je „vytesala“ láva před více než 3 miliardami let. Napájení by mohly bez problémů zajistit solární panely na povrchu. Tato soustava ba kryonicky zachovala genetický materiál všech 6,7 milionů nám známých druhů rostlin, živočichů a hub na Zemi.

Záchranný výsadek s cílem na Měsíci

Celá tato akce by dle odhadů vědců vyžadovala vyslat k Měsíci minimálně 250 raket. Vědci jsou přesvědčeni, že takto vynaložené úsilí by mohlo bezpečně ochránit divoký život naší planety jak proti přírodním katastrofám, tak i proti případné apokalypse způsobené lidským jednáním. Druhy by tak byly v bezpečí jak před erupcí super vulkánů nebo celosvětovou jadernou válkou a bylo by zajištěno přežití jejich genomu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ambiciózní plán byl 7. Března představen na mezinárodní online konferenci, která ze během pandemie konala virtuálně. Jde o silné propojení mezi lidmi a přírodou a je naší povinnosti být strážci biodiversity, což také znamená její uchování. Zatím ovšem neexistuje veškerá technologie potřebná ke splnění takového cíle, podle badatelů je to ovšem naprosto reálné a proveditelné v horizontu zhruba příštích 30ti let.

Existenciální hrozby ve více podobách

Hlavním motivem stojícím za vytvořením lunární archy je snaha o bezpečnou konzervaci biodiversity mimo naši planetu. Jako analogie se hodí klasické datové zálohování, tedy kopírování fotek z počítače na samostatný pevný disk, díky čemuž lze původní obsah okamžitě nahradit v případě havárie. Takže pokud by byl přírodní svět jakýmkoli způsobem zničen, byla by díky této záloze možnost stisknout „reset“.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během prezentace uvedli vědci i seznam potenciálních hrozeb, mezi které patří například erupce super vulkánu, globální jaderná válka, dopad asteroidu, pandemie, zrychlení změn klimatu, solární bouře nebo celosvětové sucho. Je třeba mít na paměti, že příroda i lidská civilizace jsou velmi křehké struktury a existuje mnoho reálných tragických scénářů. Ostatně myšlenka archy není nový koncept a banky se semeny existují například v arktických oblastech.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články