Kostarika zvrátila odlesňovací trend a stala se environmentálním příkladem, od kterého se může postupy péče učit zbytek světa. Jak se jí to povedlo?
Na Kostarice přestali kácet lesy a dokonce je obnovují, což není jediný ohled, díky kterému se tato oblast stala doslova modelem a příkladem co do péče o životní prostředí. A to nejspíš pro jakoukoli část světa. Pedro Garcia je jeden z mnoha farmářů, kteří se zúčastnili iniciativy na obnovu Kostarických lesů. Sám hospodaří na svých sedmi hektarech v severovýchodní části Kostariky, konkrétně Sarapiqui, po více jak 36 let.
Proměna pustiny v přírodní ráj
Výsledkem jeho snah bylo, že se region proměnil z holé pastviny pro dobytek v hustě zalesněné útočiště pro divokou zvěř. Teď je domovem stovek druhů od lenochodů po jedovaté žáby. Garcia také pěstuje mnohé plodiny jako pepřovník a organické ananasy. Zatímco si zbytek světa začíná stále více uvědomovat klimatickou krizi a důležitost lesních porostů v bitvě s klimatickými efekty, Kostarika je vedoucím příkladem přerodu.
Ve 40. letech bylo území pokryté deštnými pralesy, ovšem s příchodem dřevorubců byla většina území vyčištěna kvůli zemědělství a živobytí. Není zcela jasné, kolik půdy bylo ztraceno, ale do roku 1987 bylo nejspíš ztraceno něco mezi třetinou a polovinou lesního pokrytí. Následně musela zasáhnout místní vláda, aby nekontrolovatelná devastace skončila. Roku 1996 se stalo trestným jakékoli poražení stromu neschválené úředníky.
Světla výjimka v pustých tropech
Dneska je skoro 60 % země opět zalesněno a krajina se stala opět domovem pro nejméně půl milionu rostlinných a zvířecích druhů. Stav krajiny dosažený touto zemí je jasným rozdílem oproti dalším tropickým lokalitám, kde kácení lesů pokračuje stále větším tempem. Podle dat z univerzity v Marylandu ztratily v roce 2019 tropické oblasti skoro 12 milionů hektarů, což je tempo 30 fotbalových hřišť za minutu.
Skoro třetina tohoto ztraceného území se navíc týká skutečně starých pralesů. Úspěch Kostariky byl ekonomickou otázkou, konkrétně kombinace zákazu těžby dřeva a přestavení finanční pobídky pro farmáře za ochranu prostředí. Místní autority se naučily, že ekonomická stimulace je cestou k srdci. Lidé se rádi starají o přírodu, pokud to pro ně znamená taky nějaký příjem. Tvrdá pravda spojuje přátelství k prostředí a finanční pobídky.