Bude stát za vyhynutím lidstva klimatická změna? Vědci predikují destruktivní scénáře

Dopady klimatické změny jsou tu v podobě stoupající teploty, silnějších hurikánů, stále častějších záplav a delších i intenzivnějších sezón lesních požárů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědci dlouhodobě varují před skutečností, že ignorace tohoto trendu bude pro lidstvo znamenat nevyslovitelné utrpení. Jenže pokud všechno půjde ještě hůř, je na obzoru i nejhorší scénář – mohlo by klima stát za vyhynutím našeho druhu? Badatelé predikují pestré destruktivní scénáře, ovšem pokud jde o přímé dopady, jsou výhledy dobré. I podle Michaela Manna, autora knihy The New Climate War: The Fight to take Back Our Planet.

Má lidstvo na kahánku? Nejspíš ne

Dle Manna, který je zároveň profesorem atmosférických věd na Pensylvánské státní univerzitě, neexistují důkazy o tom, že by klimatická změna měla zlikvidovat lidstvo. Nicméně stále existuje slušná šance, že tento proces ohrozí životy stovek milionů lidí. Základním důvodem může být nedostatek jídla a vody, který bude spouštěčem společenského kolapsu. To je pouze příprava jeviště pro globální konflikt, na čemž se shoduje více badatelů. Jakékoli střety by mohly být pro lidstvo další tragédií.

iZdroj fotografie: Unsplash

Lidé svými aktivitami – hlavně užíváním fosilních paliv – neustále zvyšují množství skleníkových plynů v atmosféře. Ty zadržují sluneční teplo, což vede ke zvyšování globální teploty planety. Překotný skleníkový efekt je nejspíš jediný způsob, jak by mohla klimatická změna přímo ohrozit člověka. Dochází při něm totiž k jakési spirále, kdy dochází ke stále rychlejší a vyšší akumulaci tepla. Nakonec se odpaří oceány a voda už nebude zdrojem života.

Scénář nepravděpodobný pro Zemi

Naštěstí pro Zemi není překotný skleníkový efekt pravděpodobnou variantou, naše hladiny oxidu uhličitého jsou příliš nízké. Tento mechanismus probíhá na Venuši, která je ovšem mnohem blíž Slunci a má výrazně silnější atmosféru, která zadržuje o hodně více tepla. Věda tento scénář rozhodně nepodporuje, ačkoli ekologičtí aktivisté to velmi často tvrdí. Není důvod přehánět katastrofické možnosti, přestože realita rozhodně příjemná není.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nárůst teploty o 3 stupně Celsia by mohl vést ke kolapsu společnosti a spustit výrazný neklid a konflikty. Následky by se pak mohly klidně přiblížit i dystopickým snímkům Hollywoodu. Oteplení má v první řadě silný vliv na potraviny, hlavně úbytek vody, a tedy snižující se úrodu plodin. Tento nedostatek může vést k vyšší úmrtnosti a skrze ekonomické ztráty způsobit společensko-politickou nestabilitu. Pád institucí a infrastruktury je pak snadný.

Podobné příklady z minulosti

Předchozí civilizace nám dávají mnoho vodítek o svém zániku a klimatické změny mezi nimi nejsou výjimkou. Tyto události vždycky zahrnovaly souhru faktorů, ovšem v případě vyhynutí lidí by klima bylo nejspíš hlavním viníkem. Veškeré masové extinkce druhů v historii planety totiž zahrnovaly nějakou změnu celého klimatu planety. Například vymírání ordovik-silur před 440 miliony let vymazalo nejen z povrchu 85 % tehdejších živočišných druhů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Homo sapiens zatím nevyhynul, ovšem příklady u našich předků hovoří jasně. Máme totiž záznamy například o Neandrtálcích, v jejich zániku hrála klimatická změna nepochybně nějakou roli. Vědci sice neví, co za jejich koncem před 40 000 lety stálo, ale měnící se klima nejspíš rozbilo populaci na drobnější skupinky. Těm se pak stal osudným prostý nedostatek potravin, což se projevilo uvadající plodností.

Sebezpytování našeho druhu

Vzhledem k naší zálibě ve vzájemné likvidaci je velmi pravděpodobný scénář klimatem hnaného konfliktu. Omezené množství zdrojů na planetě takto působí už teď, budoucí nedostatek tomu bude jen nahrávat. Tento trend vytvoří podmínky pro to, aby případný konflikt skutečně vážně ohrozil přežití člověka. Už teď mnozí investují do vody stejně jako do jiných komodit, což v kombinaci s jadernými zbraněmi je jako uvolnění koltů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jednoduše řečeno za naším případným zánikem nebude stát přímo klimatická změna. Ta „jen“ velmi vážně ohrozí životy stovek milionů lidí na planetě, pokud ne miliard. Studie z roku 2019 upozornila také na to, že jen mírný jaderný konflikt mezi Indií a Pákistánem může zabít 50–125 milionů lidí v těchto zemích. A to jde o národy, které používají jen zlomek jaderného arzenálu celého světa. Jeho použití by klimatu také zrovna neprospělo.

Máte sami z budoucnosti lidstva obavy? Z čeho nejvíce?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články