Jak vznikl život? Stále sílící důkazy posilují klíčovou roli blesků při formování života na naší planetě

Údery blesků mohou být jedním z klíčových prvků formování života na Zemi, dokonce mohou mít větší roli než meteory.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Prvotní čas naší planety byl v době před 4,5 miliardami let, což je číslo pro mnohé z nás dosti těžko představitelné. Později se zformoval Měsíc, obecně se věří, že jako následek srážky planety velikosti Marsu se Zemí. V té době byla naše planeta také neustále bombardována meteority a je možné, že na planetu donesly dostatek energie k zažehnutí života. Nová studie ovšem naznačuje, že možná i větší roli pro tento proces měly zásahy blesků.

Fosfor potřebný jako základní stavební kámen

Nejdříve je třeba si uvědomit, že shoda komponent je klíčová pro formaci DNA a RNA, tedy základních jednotek jakékoli formy života. Má se za to, že dopady meteoritů donesly na planetu dostatek fosforu, který dovolil formaci těchto biomolekul. Vědci v Illinois pak ovšem zkoumali dopady úderů blesků na místní půdu. Jejich bombardování může vytvořit komponenty rozpustné ve vodě, pokud se dostanou do příhodného prostředí.

iZdroj fotografie: Pixabay

V tomto případě šlo o schreibersite, fosfát rozpustný v reaktivní vodě. Ten mohl uvolnit všechen fosfor potřebný k formaci biologických a organických molekul, což byl moment předcházející zrodu prvního života. Vědci odhadují, že každý rok byla Země zasažena množstvím někde mezi 1 a 5 miliardami bleskových výbojů a až jedna miliarda z toho počtu se mohla dotknout přímo země, hlavně v tropických oblastech.

Zrození doslova ze síly blesku

Pro srovnání, dnes vznikne během roku v zemské atmosféře přibližně 500 milionů bleskových výbojů po celém světě. Taková bouřková aktivita by mohla vytvořit až 11 tun fosforu za rok, a během milionů let si dovedete představit ty zásoby. Navíc během raných dob planety byly blesky nejspíš mnohem silnější. Meteory tudíž nejspíš hrály také svou a dosti významnou roli, ovšem v čase před zrodem samotného života.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z toho plyne, že suroviny pro zrození života na naší planetě byly mnohem více „domácí“ než importované odjinud, jak se původně myslelo. Ostatně import života na nějakém meteoritu otázku biogeneze pouze odsunul, aniž by vyřešil jeho samotný mechanismus. Na jasný závěr tohoto směru výzkumu je však třeba si ještě počkat a přesná doba vzniku života z biochemických komponent je stále nejistá.

Zdroj: Socientifica

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články