Jak může obyčejná jehla zachránit člověka v lese? Krom svého obvyklého účelu, má i řadu nevšedních využití

Běžná šicí jehla se může stát pro osamělého cestovatele, který se ztratí v lese, cenným záchranným lanem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje mnoho zkušených turistů, houbařů a dalších dobrodruhů, kteří si na své lesní a jiné výlety nikdy nezapomenou přibalit obyčejnou jehlu. Kromě obvyklého účelu, tedy opravy oděvu, jde o cenný nástroj, který může člověka v lese zachránit před bezprostředním smrtelným ohrožením. Přitom jde o velmi jednoduchý princip. Při správném nastavení může totiž jehla fungovat jako přirozený kompas.

To není jako práce s buzolou

Jehla může cestovatelům skutečně pomoci s orientací v krajině, jen je potřeba ji na to trošku připravit. Ale nebojte se, nejde o nijak složitý postup. Položte ji na plochý kámen a druhým kamenem nějakou dobu třete ucho jehly. Cílem je jehlu zmagnetizovat. Ideální samozřejmě je, pokud na sobě máte něco magnetického – pak stačí tuto věc nechat na jehlu chvíli působit. Dále potřebujete nádobu s trošku vody a kousek kůry nebo pevný list.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud máte po ruce korek, kousek ho odřízněte a jehlou ho propíchněte. Jde o to, aby byla jehla izolována od vody a zároveň ležela na hladině. Položte tedy opatrně podložku i jehlu do vody a čekejte. Pokud se vám předtím podařilo jehlu dostatečně zmagnetizovat, bude se její hrot otáčet postupně na sever a tímto směrem se ustálí. Postup můžete samozřejmě opakovat během cesty, jen vždy dodejte jehle trochu magnetismu.

Když není voda k dispozici

Postup je možný i tzv. na sucho, pokud máte k dispozici plastovou láhev nebo jiný prostor, kde bude jehla izolována před větrem. Pověste ji na kousek nitě tak, aby visela co nejvíce vodorovně, tedy nikoli za jeden nebo druhý konec. Po spuštění do lahve nebo jiné nádoby a následném ustálení se jehla postupně otočí k severu stejným způsobem, jako by to udělala na vodě. Potřebuje zkrátka volný a ničím nerušený prostor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Někdo může namítnout, že je přece jednodušší nosit s sebou kompas, a bude mít bezpochyby pravdu. Ostatně dneska jsou kompasy například i součástí nožů, hodinek nebo dalšího vybavení, které s sebou do přírody nosíme celkem běžně. Tohle je ovšem návod pro případy, kdy takové pomůcky zkrátka nejsou k dispozici, lhostejno z jakého důvodu. Přírodní a fyzikální zákony jsou totiž po ruce vždycky, bez ohledu na to, co máte sbaleno v batohu.

Zdroj: National Park Service

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články