Jak by vypadal svět bez aut aneb Co by to znamenalo pro lidstvo a matku Zemi?

Ve velkoměstech se značná část plochy využívá k tomu, aby zde vznikala nová parkovací místa a také silnice pro naši pohodlnější přepravu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pojďme se podívat na to, jak by vypadal náš svět, kdyby byl do všech měst zakázán vjezd automobilů. Tato představa není naprosto nereálná, v italských Benátkách se můžeme přesvědčit o tom, že by to opravdu mohlo fungovat. Je totiž opravdu osvěžující a uklidňující, když se můžete v klidu procházet a nemusíte se každou chvíli ohlížet, jestli vás náhodou někdo neporazí. V posledních letech dochází k tomu, že se autem můžeme dostat skoro kamkoliv. To se negativně podepisuje nejen na stavu životního prostředí, ale také na naší fyzické kondici a postavě. 

Vznikající parkoviště zabírají stále více prostoru 

Za posledních 100 let začínají auta našim městům dominovat. Přestáváme dávat pozor na zachování důležitých architektonických prvků. Jediné, co chceme, jsou široké silnice a dostatečné množství parkovacích míst. Rozšíření vozidel do každé domácnosti přineslo pro náš život značnou úlevu a větší pohodlí, ale následky jejich každodenního používání jsou markantní. Nejde jen o značné znečišťování ovzduší, ale také o to, že se čím dál tím častěji objevují dopravní nehody, které mají následky pro naše zdraví. 

iZdroj fotografie: Pexels

Vlivem rozšiřování aut do městských ulic dochází také k tomu, že se v nich začíná vyskytovat stále menší množství lidí. To je dáno nejen vlivem špatné kvality ovzduší, ale také tím, že řidiči jsou čím dál více bezohlední a pohyb po městě je pro nás nebezpečný. Ulice by měly být místem, kde se setkáváme s lidmi, a ne frekventovanou silnicí, kde se musíme neustále rozhlížet a ohlížet. Rovněž není možné se ve většině velkých měst v klidu pohybovat s malými dětmi, protože zde je riziko úrazu ještě mnohem větší.

Automobily výrazně ovlivňují naši sociální interakci

Při zamezení vjezdu aut do velkých měst ale vzniká řada kontroverzních otázek. Problém by vznikl nejen s auty rychlé záchranné služby, ale také v případě řidičů, kteří jsou bez aut zcela imobilní. Odborníci se shodují, že je potřeba lidem nabídnout odpovídající alternativu dopravy. Mnoho lidí nerado využívá služeb městské hromadné dopravy. Otázkou tedy je, jak se z této situace dostat, aby nedošlo k omezení lidských práv. Každý totiž má právo na jízdu automobilem, zároveň ale také máme právo na klidnou procházku městem. 

iZdroj fotografie: Pexels

Podle nedávných průzkumů dochází k tomu, že mladí lidé již tolik netouží dopravovat se z místa na místo vlastním automobilem. Jejich zájem o pořízení vozu značně klesá. Zvyšuje se naopak poptávka po nově vznikajících službách, jako je Uber a Lyft. To by mohlo nejen zmenšit negativní dopad na životní prostředí, ale také přinést zpět do našich ulic potřebný klid a pohodu. A místo obrovských betonových ploch by se pak mohla do měst vrátit i tolik potřebná zeleň.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články