Největší ostrov světa se rychle ztrácí: Grónsko ztratilo za posledních 20 let tolik ledu, že by pokryl USA vrstvou vody o síle 0,5 metru

Arktická oblast se ohřívá rychleji než cokoli jiného na planetě. A změny na masivní ledové pokrývce Grónska se stávají čím dál hrozivějšími.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle nových satelitních dat sestavených webem Polar Portal vedeným čtyřmi dánskými výzkumnými institucemi ztratilo Grónsko za posledních 20 let víc jak 5 100 miliard tun ledu. To je přibližně tolik, že by to stačilo na zaplavení celých Spojených států do výšky 0,5 metru. Rostoucí ztráty ledu měly vliv na zvýšení hladiny moří o 1,2 centimetru jen za poslední dvě dekády. Výzkum týmu pokrývá období 20 let od dubna 2002 do srpna 2021 a data studie z roku 2019 nejsou příznivá.

Stálý monitoring ledových změn

Flotila satelitů vypuštěná v březnu 2002 měří změny v gravitaci po celém světě. To ukazuje, jak je během času po celé planetě rozmístěna hmota. Což je velmi užitečné právě při odhadu změn v ledových masách, podotýkají vědci. Data systému GRACE ukazují, že ztráty Grónska jsou nejhorší na pobřeží. Tady se led neustále ztenčuje a odpadává do oceánu. Nejvýraznější je jeho ztráta na západním pobřeží, kde se vody ohřívají zvlášť prudce.

Podle NASA je jeden z hlavních faktorů zvýšení mořských hladin právě tání grónských ledovců coby reakce na globální oteplování. Aktuálně je tak Grónsko na dobré cestě k tomu, aby se do roku 2100 podílelo na nárustu hladin oceánů o 7–13 centimetrů. To by mohlo mít zcela devastující následky i podle studie v magazínu Nature z roku 2019. „V zásadě je za každý centimetr hladiny navíc ohroženo záplavami dalších 6 milionů lidí podél pobřeží.“

Neblahé vyhlídky pro největší ledové oblasti

Při současném trendu způsobí koncem století tání grónského ledu každý rok záplavy pro 100 milionů lidí. Celkově jich bude zvýšením hladin moří a oceánů ohroženo 4krát tolik. Grónsko obsahuje nejvíce stálého ledu na světě mimo Antarktidu. Společně obsahují tyto dvě oblasti 99 % veškerých světových zásob čisté vody. Pokud roztaje celá ledová pokrývka Grónska, zvedne to hladiny světových vodstev o ohromujících 7,4 metru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Antarktida ovšem obsahuje dost ledu na to, aby zvýšila ty samé hladiny o více jak 60 metrů. Opět v případě, že její ledová pokrývka roztaje celá. Mohlo by se tedy zdát, že toto tání je jen lokálním problémem, jenže pravdou je naprostý opak. Právě tato dvě místa ovlivňují kompletně celou hydrosféru planety. Právě to je důvod, proč je nutné podniknout adekvátní kroky s reálným dopadem, jinak se bude s následky potýkat celé lidstvo.

Pozorujete nějakým způsobem měnící se klima i ve vašem regionu?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články