Pochodování ruských vojáků přes Černobyl ho docela změnilo. Co by stalo, kdyby tam nyní obyčejný člověk strávil měsíc?

Bezútěšná krajina, vojáci v maskách a Rudým lesem pobíhající zmutovaná zvířata. Vítejte v Černobylu, ne právě ideálním místě na strávení měsíční dovolené.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jak by mohl mít tento pobyt něco společného s astronauty na ISS? Jak rychle by vám začaly padat vlasy? A způsobuje současná válka na Ukrajině to, že je Černobyl mnohem více radioaktivní? Jaderná elektrárna se nachází 130 kilometrů severně od Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. A 26. dubna roku 1986 vybuchla. Tato exploze rozšířila radioaktivní odpad do celého okolí a toxický plyn otravoval atmosféru po celých 10 dní.

Místo na příjemný pobyt

U 134 pracovníků se okamžitě projevila nemoc z ozáření, 28 nepřežilo. Zóna 2 600 kilometrů čtverečních kolem Černobylu se stala zakázanou. Časem se však právě tohle místo stalo cílem mnoha turistů. V organizovaných skupinách se jich tu každý rok vystřídají tisíce. Dnes budete jedním z nich, jenže váš pobyt bude mnohem delší a rizikovější. Takže si určitě nezapomeňte bezpečnostní oblek, tzv. atombordel, jak se mu u nás slangově říká.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přijedete do Pripjati, města, které leží méně než 3 kilometry od reaktoru. Tohle místo kdysi více než 50 000 lidí nazývalo domovem. Nejdříve asi narazíte na zcela opuštěný zábavní park. Samozřejmě nic nebude fungovat a vlastně nefungovalo nikdy. Po celém dni stráveném zkoumáním města budete asi unavení. Ale máte tu strávit celý měsíc, není tedy důvod se hnát rovnou do elektrárny. Můžete zůstat v hotelu nebo se vydat do okolní divočiny.

Rudý les a vzhůru k reaktoru

Krásným místem je Rudý les, jehož borovice dostaly citelný zásah jaderným spadem, což zabilo většinu vegetace. Je to výborná připomínka toho zkontrolovat si vlastní vystavení. Ať už jste totiž kdekoli, nějaké radiaci jste vystaveni vždycky. Například občan USA je ročně vystaven asi 3 mSv (milisievertům). Rentgen vás na chviličku vystaví 20 mSv a určitou radiaci chytíte i během běžného letu letadlem. Jenže Černobyl je trochu jinde.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Okolní prostředí do vás za měsíc dostane to, co v Americe za rok, jenže jste se ještě nepřiblížili k reaktoru. Tady byste dostali dávku, která je 40 000krát větší, než je normální. Musíte si proto vzít oblek, přilbu, masku a také pořádné boty. A podle pokynů průvodců se tam můžete podívat jen na 5 minut. Jestli se těchto pravidel nebudete držet, setkáte se s mnohem větším ozářením. V tu chvíli se objeví mdloby a na kůži vám naskočí pořádné puchýře.

Následky extrémního ozáření

Mohou vám začít padat vlasy. Jakmile naberete dávku 50 mSv radiace, začne se to projevovat na vašich chromozomech, což může vést ke spuštění rakoviny. Poškození tkáně snadno povede k srdečním problémům i neurologickým poruchám. To se asi projeví na vašich kognitivních schopnostech. Bezprostředně se budete nejspíš cítit dobře, potíže tohoto typu se projeví až za cca 1 rok. Vystavení dávce 2 000 – 10 000 mSv by vedlo pravděpodobně k vaší smrti.

Ale i kdybyste se vyhnuli přímo reaktoru, samotný čas strávený venku bude rizikovější, než se zdá. Když se během letošního února promenovali v této oblasti ruští vojáci, rozvířilo jejich vybavení radioaktivní půdu. To vedlo k nárůstu radioaktivity na 20násobek normálu. Když se tam tedy vypravíte dnes, dostanete dávku rovnou 3násobku radiace působící na astronauta na vesmírné stanici. Návštěva je zajímavá, ale vystavení radiaci je jedno z největších rizik světa.

Co vás napadlo při zprávě, že ruské jednotky obsazují Černobyl?

Zdroj: WhatIfShow
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články