Další z alarmujících důkazů, že globální oteplování je zásadní problém. Tentokrát na základě dat z oceánů

Růst teplot se nevyhýbá ani nejhlubším, nejtmavším a kdysi i nejstudenějším částem světových vodstev – teplota se mění i tam dole.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I temně modré hlubiny světových oceánů se stávají postupně teplejšími a teplejšími, ačkoli není zcela jasné, zda je drobná změna jejich teploty důsledkem klimatických změn. Výsledná data pocházejí z hlubinných teploměrů umístěných hned nade dnem Atlantického oceánu. Rozhodně se ovšem jedná o něco, čemu bychom měli věnovat pozornost, protože takové zárodky a drobné změny jsou obvykle v přírodě signálem vážnějších problémů.

Nade dnem už nepřituhuje, aspoň ne tolik

Teploměry potopené na dno Atlantického oceánu naměřily za posledních deset let průměrnou teplotu vody asi 0,02 stupně Celsia, jak vědci v září oznámili. Tento vzestup by mohl být následkem člověkem způsobené klimatické změny, která zvýšila teplotu oceánu poblíž hladiny. Ovšem o hlubinách toho celkově víme poměrně málo na to soudit z této drobnosti, zda se tento vliv opravdu dostal až na samé dno oceánu.

iZdroj fotografie: Unsplash

„Hluboká oceán se počítá zhruba od hloubky  2 000 metrů a není příliš prozkoumána,“ uvádí Chris Meinen, oceánograf z Oceánské  a Atmosférické Administrativy v Miami. Hluboké moře je na dosažení velmi těžké, takže teplota na jakémkoli takovém místě je obvykle měřena jen jednou za dekádu. Jenže Meinenův tým měří teploty každou hodinu od roku 2009 do 2019 pomocí senzorů na mořském dně na čtyřech místech u pobřeží Uruguaye.

Znatelný trend s diskutabilní příčinou

Teplotní záznamy z dvou nejhlubších měrných míst ukazují jasný trend ohřevu v průběhu dekády. Vody 4 540 metrů pod hladinou se ohřály v průměru z 0,209 stupňů na 0,234 stupňů Celsia, zatímco vody v hloubce 4, 757 metrů z 0,234 na 0,248 stupňů. Jde o mnohem nižší ohřev než v horních vrstvách oceánu, ale taky to znamená, že teplota nahoře je natolik znatelná, že něco z toho nejspíš dosáhlo i do takové hloubky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jde ovšem o první kusé údaje a je tedy brzo na to soudit, zda jde o dopad lidské činnosti nebo zcela přirozenou příčinu pocházející odjinud, konstatuje Meinen. Pokračující monitoring těchto oblasti a srovnávání záznamů se senzory v jiných oceánech a vodstvech může v budoucnu pomoci objasnit příčiny tohoto jevu. Do té doby se lze o všem pouze dohadovat a chybí jakýkoli kontext, do kterého by se dalo takové měření zasadit.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články