Co by se stalo, kdyby všechny stromy na světě zmizely? V prvních minutách by celá planeta prožila to, co nikdy předtím

Vzhledem k častým a rozsáhlým požárům v Amazonii napadá mnoho lidí otázka, jestli jsme schopni žít bez stromů. Pojďme se společně podívat na odpověď.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli se to tak na první pohled nemusí jevit, stromy jsou pro náš život důležité. A to dokonce víc, než si mnozí z nás dovedou představit. Stromy jsou potřebné nejen pro ukládání uhlíku a produkci kyslíku, ale také na ochranu půdy a regulaci vodního toku. Jsou součástí potravních systémů, které jsou nezbytné pro lidské přežití. Také poskytují domov mnoha živočišným druhům. Často s nimi ale jednáme jako s nepodstatnou a nedůležitou složkou našeho života. To pro nás může mít až fatální důsledky. 

Planetu odlesňujeme postupně svojí vlastní činností 

Podle studií se odhaduje, že jsme stromy pro své potřeby začali využívat před 12 000 lety. Za tu dobu jsme spotřebovali celkem kolem 3 bilionů stromů. Přesto k největšímu procesu odlesňování naší planety dochází v posledních letech, a to kvůli průmyslovému využití. V tropických oblastech dochází každý rok k vykácení zhruba 15 miliard stromů. Na mnoha místech světa je tato ztráta nepřehlédnutelná. Vlivem masivního kácení dochází k výskytu mnohem většího množství požárů, než tomu bylo v letech minulých. 

iZdroj fotografie: Pexels

A právě četné požáry mohou vést k nevratnému poškození naší planety. Nikdo z nás si totiž ve skutečnosti nedovede představit, jak by mohl svět bez přítomnosti stromů vypadat. Jejich vymizením by byla poškozena nejen biologická rozmanitost planety, ale došlo by také k vyhynutí velkého množství zvířat a rostlin. Vymírání organismů by bylo patrné na lokální, ale i globální úrovni. Následky by zasáhly celou naši planetu, protože příroda je na přítomnosti stromů zcela závislá. 

Stromy působí jako magnety

V roce 2018 proběhla na toto téma rozsáhlá studie, v jejímž závěru je uvedeno, že i jeden osamělý strom v otevřeném prostranství může působit jako magnet biologické rozmanitosti. I tento jeden strom totiž k sobě bude přitahovat velké množství zvířat, protože pro ně představuje životně důležité zdroje. Ztráta stromů by měla vliv i na naše podnebí, které by se změnilo. Stromy se totiž podílí i na fungování vodního cyklu, fungují jako taková malá biologická čerpadla. Dokáží do sebe nasát vodu z půdy a vložit ji zpět do atmosféry. 

iZdroj fotografie: Pexels

Voda proudící skrz kořeny se přeměňuje na páru uvolňovanou listy, což přispívá k tvorbě mraků a následných srážek. Stromy také zabraňují povodním. A to díky tomu, že vodu zadržují. Bez stromů by půda začala postupně vysychat, a kdyby došlo k dešti, neměl by kdo pohltit přebytečnou vodu. Ostrovy, které by byly bez stromů, by ztratily svou přirozenou ochranu proti vlivům oceánů a došlo by k jejich postupnému zaplavení. Mimo to nám stromy také poskytují důležitý stín, čímž chrání půdu před oteplováním. 

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články