Čtvercový vzor na vodní hladině může být rizikem pro lodě na moři. Představuje také hrozbu pro plavce u břehu?

Možná jste si někdy všimli čtvercového vzoru na mořské hladině nebo jste zahlédli ceduli, která na tento jev upozorňuje. Jde o fenomén nebezpečný hlavně na volném moři.

i Zdroj fotografie: Michel Griffon / Creative Commons / CC BY
                   

U mořských letovisek nebo jiných míst se můžete někdy setkat s cedulí, která varuje před tzv. čtvercovými vlnami. Jde o velmi zajímavý a poměrně vzácný úkaz, kdy na hladině moře vzniká doslova a do písmene šachovnice, tedy bez tmavých a světlých polí a figurek. Varování před tímto jevem se dají najít i online a upozorňují na nutnost okamžitě vylézt z vody a možný hazard se životem. Jenže ono to není až tak žhavé.

Opravdu hazardní čtverce?

Jde o docela vzácný jev a vyskytuje se tedy jen na několika místech. Patří k nim například francouzský ostrov Ré nebo pláže podél Tel Avivu v Izraeli. V základu stojí za vznikem tohoto jevu pohyb tektonických desek tam, kde se setkávají dvě moře, a tedy různý typ vln a různé počasí. Je také potřeba správný úhel střetu proudů a další podmínky. Turisty výskyt těchto vln láká, takže často vystoupají na majáky kvůli lepšímu výhledu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dosavadní studie tohoto fenoménu zjistily, že při něm dochází ke značnému počtu nehod lodí, který nebývá pro danou oblast standardem. Nejspíš je to proto, že proudění vln ze dvou směrů způsobí mnohem silnější vlnobití, kvůli kterému loď nabírá vodu. Toto riziko se ovšem objevuje pouze u velkých vln daleko na volném moři. Neexistují žádné náznaky, že by se nebezpečí v takové míře vyskytlo u břehu, kde by došlo k ohrožení plavce.

Riziko hlavně pro lodě, plavci v bezpečí

I když čtvercové moře vypadá jen jako mírně zvlněná voda, riziko se vyskytuje hlavně pod hladinou, kde pracují zrádné a velmi silné proudy. Ty pak mohou způsobit právě vlnobití, které jinak stabilní lodě učiní nezvladatelnými a nápor vln je pak převrhne jako skořápku. Jakmile se tento fenomén objeví, posádka nechává loď v přístavu a na moře se nevydává, dokud se voda zase nevrátí do normálu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rizikové proudy ovšem vyžadují určitou hloubku a skutečnou hrozbou se tak stávají až na volném moři. Pokud lidé plavou u břehu v mělké vodě, nemusí se čtvercových vln nijak zvlášť obávat. Je ovšem třeba nepřeceňovat vlastní schopnosti, nevydávat se dál od pobřeží ani jinak zbytečně neriskovat. Krásné a vzácné vlnění vidíte ostatně nejlépe z výšky, tak si užijte zvláštní možnost, kterou vám příroda nabízí.

Zdroj: TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články