Asteroid, který zabil dinosaury, vytvořil plíce planety

Zkamenělý pyl a listy odhalují, že meteorit, který způsobil vyhynutí dinosaurů, takže přetvořil floru Jižní Ameriky na největší deštný prales.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nadšenci do dinosaurů a fosilií jsou velmi dobře obeznámeni s úderem meteoritu, který před zhruba 66ti miliony let vyhubil Tyranosaura Rexe a další dinosaury. Často je ale přehlédnuta skutečnost, že stejný zásah také vyhladil celé ekosystémy. Nová studie ovšem ukazuje, jak tyto následky vedly také k dalšímu evolučnímu procesu, konkrétně zrodu Amazonských deštných pralesů Jižní Ameriky, nejpestřejšímu přírodnímu prostředí na celé planetě.

Zánik jednoho je příležitost pro druhého

Amazonský příbytek pro tropické druhy ovšem dnes čelí svým vlastním hrozbám, tentokrát postupné likvidaci člověkem včetně kácení kvůli zemědělské půdě. Poslední studie na toto téma prozkoumala desítky tisíc zkamenělin rostlin a přichází s masivním pokrokem ve znalosti celé problematiky. Autoři jasně demonstrují, že vyhynutí dinosaurů bylo také obrovským resetem pro neotropické ekosystémy, což dalo jejich evoluci zcela novou cestu vedoucí k mimořádné diverzitě.

iZdroj fotografie: Depositphots
Typical Amazonian Vegetation In Ecuadorian Primary Jungle

Výsledek kromě jiného také představuje zachování živého evolučního dědictví, které kromě mnoha dalších druhů podporuje i přežití samotného člověka. Dnešní deštné pralesy jsou integrovanou součástí života na Zemi. Ten amazonský je klíčové místo pro regulaci koloběhu vody na planetě a klimatu jako celku. Přesto mu však paleontologové v Západní Evropě a Severní Americe nevěnují tolik pozornosti a soustředí se na mírnější zeměpisné šířky.

Varovné zprávy z více stran a zdrojů

Mnoho akademiků i amatérských nadšenců do fosilií napsalo mnoho varovných zpráv. Mnoho faktorů způsobilo, že o tropech nemáme v zásadě příliš mnoho údajů a poznatků. Vědci tudíž ví o efektech dopadu meteoritu a jeho následcích – aspoň tedy právě v mírnějších zónách. Jenže nemáme informace o tom, jak tento dopad změnil tropické pralesy v Africe, nebo – až doteď – právě v Jižní Americe. Takže na mnoha místech se začíná od nuly.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nálezy vykreslily obraz náhlého vyhlazení celého života, ale stejně tak znovuzrození jako povstání Fénixe z popela během milionů následujících let. Oheň tu pak zůstal hořet nejspíše několik let a pohltil i zbývající lesy, takže spolu se zvířaty zmizelo 45 % tropických rostlin na kontinentu. Trvalo 6 milionů let, než se lesy vrátily do původního stavu, ovšem složení druhů bylo naprosto odlišné od předchozí verze ve všech ohledech.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články