Obří řeka pod ledem Antarktidy: Vypadá nevinně, představuje však světovou hrozbu

Pod ledovými plochami Antarktidy byla objevena rozsáhlá řeka, která je dokonce delší než slavná řeka Temže.

i Zdroj fotografie: McKay Savage / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ppřekvapivý objev vyvolal u vědců značné obavy ohledně možných důsledků pro citlivý ekosystém Antarktidy v souvislosti se změnami klimatu. Tato mohutná řeka, která se táhne na délku přes 400 kilometrů, zůstala dosud vědecky nepozorovaná. Její existence ukazuje na překvapivě silný tok vody pod antarktickými ledovci, což může zvýšit jejich náchylnost k nepříznivým vlivům klimatických změn a oteplení. Toto zjištění bylo publikováno v časopise Nature Geoscience a vzniklo díky spolupráci vědců z Imperial College London, University of Waterloo v Kanadě, University of Terengganu v Malajsii a University of Newcastle. 

Co oko nevidí

Tento objev mění perspektivu na problematiku táním antarktického ledového příkrovu, neboť poukazuje na důležitost toho, co se děje pod povrchem ledovce. Nově objevený říční systém může zvýšit rychlost tání ledovců, zejména pokud se povrchové teploty zvýší v důsledku klimatických změn. Christine Dowová, vedoucí výzkumná pracovnice z University of Waterloo, varuje, že nepřihlížení k vlivu těchto říčních systémů by mohlo vést k podcenění rychlosti tání antarktického ledu. Tání ledovce může probíhat dvěma hlavními způsoby. 

iZdroj fotografie: W. Bulach / Creative Commons / CC BY-SA

Prvním z nich je povrchové tání, kdy voda proniká do ledovce skrze trhliny známé jako moulins. Druhým způsobem je tání na základně ledovce, způsobené přirozeným teplem Země a třením ledovce o pevnou zem. 

400 kilometrů dlouhá řeka

V Grónsku dochází během teplých let k rozsáhlému povrchovému tání, které vytváří potoky a jezera. Na Antarktidě k takovému povrchovému tání nedošlo, což vedlo k domněnce, že tamní ledovce obsahují relativně málo vody. Nicméně recentní letecké radarové průzkumy a hydrologické modely odhalily existenci skrytého říčního systému pod antarktickým ledem. Řeka se nachází v odlehlé a málo prozkoumané oblasti, zahrnuje led z východoantarktického i západoantarktického ledovce a sahá až do Weddellova moře. Řeka je ukryta pod plovoucím ledovým příkrovem, který vyčnívá z pevninského ledovce, a vede teplejší vodu do oceánu pod ledem, což urychluje tání ledovců.

iZdroj fotografie: Christof46 / Creative Commons / CC BY-SA

Neuvěřitelně propojený systém

Tento objev zdůrazňuje komplexní propojenost celého antarktického systému, zahrnujícího ledový příkrov, oceán a sladkou vodu. Zjištění existence říčního systému pod ledem zpochybňuje dosavadní představy o toku vody pod antarktickým ledovcem a poukazuje na naše omezené znalosti o této oblasti. Martin Siegert, spoluautor a glaciolog z Imperial College London, zdůrazňuje, že „toto zjištění představuje jen malý kousek skládačky složitých systémů Antarktidy“. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články