Antarktický ledovec taje a trhá se na kusy. Lidstvo se nevyhnutelně blíží k celosvětové tragédii, přijde nejpozději za 20 let

Vlivem oteplování oceánů došlo za posledních 10 let k výraznému zmenšení antarktického ledovce Pine Island Glacier. V roce 2017 dokonce došlo k odtržení celé jeho pětiny.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Ve Washingtonu probíhá důsledná analýza satelitních snímků tohoto ledovce. Nejhorší změny jsou pozorovány od roku 2017, kdy došlo k odtržení jeho značné části. To nastalo vlivem vnitřních sil, které v ledovci působí. Studie varuje, že Pine Island Glacier by se mohl za dalších 20 let zcela rozpadnout, protože dochází k jeho postupnému mechanickému narušování. Jeho ztenčování probíhá následkem celkového oteplování naší planety a výrazné změny v klimatu.

Nezadržitelné tání

K odlomení zatím největší části ledovce došlo mezi lety 2017 a 2020. Pokud by tento jev i nadále pokračoval, následkem uvolnění celého ledovce by došlo ke zvýšení hladiny moří až o půl metru. Podle prohlášení vědců vede tato situace k nevratnému kolapsu. K postupnému tání ledovce dochází vlivem teplejších oceánských proudů, které postupně rozpouštějí jeho spodní stranu. Během pozorování jsou kontrolovány nejen snímky, ale také specifické body na ledovci, jejichž pohyb se v posledních letech zrychlil o 12 procent. 

iZdroj fotografie: Pexels

Podle jejich vyjádření není současný stav ledovce kritický, pokud se ale situace nezmění, brzy povede k nevratným změnám moří. Přední část ledovce je podle záznamů stabilní již několik tisíc let, až nyní se začíná postupně zhoršovat. Z výzkumů vyplývá, že během příštího desetiletí pravděpodobně dojde k dalšímu tání v oblasti šelfu. Podpovrchové tání ale nehrozí ještě následujících 100 a více let. Zda se bude ledovec i nadále rozpadat, nebo nikoliv, ještě není zcela jasné. 

Dramatický dopad na hladiny moří 

V Antarktidě ale nedochází k tání jen jednoho ledovce. V konečném důsledku by tak mohlo dojít ke zvýšení hladiny moří až o 3 metry. Při tvorbě speciálních modelů došlo k simulaci situace, při níž byla ohrožena města od Šanghaje až po Londýn. Velký problém by nastal pro značnou část Floridy, ale také například pro obyvatele Malediv. Z modelu je jasně viditelné, že nárůst hladiny o 2 metry by znamenal celkové zatopení oblastí jako je Hull, Peterborough nebo Portsmouth. 

iZdroj fotografie: Pexels

Nebylo by to hned, ale v průběhu dalších desetiletí by mohlo dojít k zatopení dalších významných měst, mezi která patří například New York nebo Sydney. Zasaženy by byly také oblasti na jihu USA, a to konkrétně New Orleans, Houston a Miami. Výsledky studií také ukazují, že v uvedených oblastech bude v průběhu následujících let výrazně zvýšen počet povodní, které vznikají vlivem přílivu. Předpokládá se, že do roku 2030 bude více než polovina těchto oblastí muset čelit minimálně 24 povodním.  

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články