Antarktický ledovec taje a trhá se na kusy | VědaŽivě.cz

Antarktický ledovec taje a trhá se na kusy. Lidstvo se nevyhnutelně blíží k celosvětové tragédii, přijde nejpozději za 20 let

Vlivem oteplování oceánů došlo za posledních 10 let k výraznému zmenšení antarktického ledovce Pine Island Glacier. V roce 2017 dokonce došlo k odtržení celé jeho pětiny.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Ve Washingtonu probíhá důsledná analýza satelitních snímků tohoto ledovce. Nejhorší změny jsou pozorovány od roku 2017, kdy došlo k odtržení jeho značné části. To nastalo vlivem vnitřních sil, které v ledovci působí. Studie varuje, že Pine Island Glacier by se mohl za dalších 20 let zcela rozpadnout, protože dochází k jeho postupnému mechanickému narušování. Jeho ztenčování probíhá následkem celkového oteplování naší planety a výrazné změny v klimatu.
Nezadržitelné tání

K odlomení zatím největší části ledovce došlo mezi lety 2017 a 2020. Pokud by tento jev i nadále pokračoval, následkem uvolnění celého ledovce by došlo ke zvýšení hladiny moří až o půl metru. Podle prohlášení vědců vede tato situace k nevratnému kolapsu. K postupnému tání ledovce dochází vlivem teplejších oceánských proudů, které postupně rozpouštějí jeho spodní stranu. Během pozorování jsou kontrolovány nejen snímky, ale také specifické body na ledovci, jejichž pohyb se v posledních letech zrychlil o 12 procent. 


iZdroj fotografie: Pexels

Podle jejich vyjádření není současný stav ledovce kritický, pokud se ale situace nezmění, brzy povede k nevratným změnám moří. Přední část ledovce je podle záznamů stabilní již několik tisíc let, až nyní se začíná postupně zhoršovat. Z výzkumů vyplývá, že během příštího desetiletí pravděpodobně dojde k dalšímu tání v oblasti šelfu. Podpovrchové tání ale nehrozí ještě následujících 100 a více let. Zda se bude ledovec i nadále rozpadat, nebo nikoliv, ještě není zcela jasné. 

Dramatický dopad na hladiny moří 

V Antarktidě ale nedochází k tání jen jednoho ledovce. V konečném důsledku by tak mohlo dojít ke zvýšení hladiny moří až o 3 metry. Při tvorbě speciálních modelů došlo k simulaci situace, při níž byla ohrožena města od Šanghaje až po Londýn. Velký problém by nastal pro značnou část Floridy, ale také například pro obyvatele Malediv. Z modelu je jasně viditelné, že nárůst hladiny o 2 metry by znamenal celkové zatopení oblastí jako je Hull, Peterborough nebo Portsmouth. 


iZdroj fotografie: Pexels

Nebylo by to hned, ale v průběhu dalších desetiletí by mohlo dojít k zatopení dalších významných měst, mezi která patří například New York nebo Sydney. Zasaženy by byly také oblasti na jihu USA, a to konkrétně New Orleans, Houston a Miami. Výsledky studií také ukazují, že v uvedených oblastech bude v průběhu následujících let výrazně zvýšen počet povodní, které vznikají vlivem přílivu. Předpokládá se, že do roku 2030 bude více než polovina těchto oblastí muset čelit minimálně 24 povodním.  

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Nošení kvalitních respirátorů je dnes nezbytností
Události247.cz
Slovenská vláda se přepočítala. Zavedla loterii, pak lockdown, ale očkovací centra jsou úplně prázdná
ArmádníZpravodaj.cz
Nejtragičtější místa bojů na světě. Zde se odehrávaly ty nejhorší bitvy v celé vojenské historii
adbz.cz
Jak bez námahy a přesto precizně vyčistit vánoční ozdoby, světýlka a umělý stromek. Navraťte letos Vánocům jejich lesk