Kouzlo virgule a hledačů vody odhaleno: Je to náhoda, nebo umění?

Fyzik Arnt Inge Vistnes má proutkaření v krvi. Je také jedním z mála badatelů, kteří tento fenomén dlouhodobě a důkladně studovali. Nic moc však neobjevil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná jste někoho viděli, když tohle dělal, případně jste to sami zkoušeli. Někteří lidé používají větvičku ve tvaru Y, aby našli zakopané potrubí, úniky nebo lokace, kde je hodně vody. Když je proutkař nad vodou, větvička se v jeho rukách zkroutí k zemi, jako kdyby ji ovládla tajemná síla. Co se ale vlastně děje? Svein Tømmerdal z Leksviku je jedním z proutkařů. Raději používá břízu, protože je to náročnější.

Hledání vody pomocí dřeva

Drží větvičku pevně před sebou za oba dva konce, s palci do stran. „Když přijdu nad vodu, větvička jde nahoru. Někomu naopak dolů.“ Pak už nemá smysl ji zadržovat. Tømmerdal umí pomocí větvičky najít podzemní prameny nebo dobrá místa na vykopání studny. Fyzici se zamýšleli nad tím, jestli se v tomhle umění skrývá nějaký mechanismus. Arnt Inge Vistnes se také zajímal o to, proč mají někteří výsledky, zatímco jiní moc ne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je na místech, kde se proutkaření daří, něco zvláštního? Může to mít něco společného s magnetickými nebo elektrickými poli, která ovlivňují naše tělo? Možná je někdo jen dostatečně citlivý, aby tyhle proudy zachytil. Vistnes má v tomto ohledu předpoklady, protože jeho děda byl proutkař a praděd také. Je to tedy v rodině, zatímco on sám je emeritní profesor fyziky na univerzitě v Oslo. Jaké vlivy vlastně na proutkaře působí?

Otázka zemské radiace

Vistnesův praděda byl naturopat, stejně jako děd. Tomu se říkalo „druhý mudrc“. Kromě jiného hledal pomocí větviček zemskou radiaci. Ta by měla být odstraněna, aby se předešlo dalším potížím. Jde o nevědecký termín, který byl použit k vysvětlení příčiny spojení větviček a vody. Podle proutkařů se zemská radiace objevuje tam, kde jsou tzv. vodní cesty. Jiní ji popisují jako síť uvnitř země, nezávislou na vodě, která má ale dopad na lidské zdraví

iZdroj fotografie: Depositphotos

Později uspořádal rozsáhlý experiment, jehož se zúčastnilo 25 proutkařů, kteří prohledávali určité území. Jeho části byly označené podle toho, kde radiace měla být a kde ne. Pokus byl dvojitě zaslepený, takže žádný proutkař nevěděl, zda a kde ostatní něco našli. Nakonec vyšlo najevo, že všichni našli tento jev na zcela odlišných místech. Neexistovala přitom prakticky ani jedna shoda, takže Vistnes celé téma odložil.

Jako hodit si korunou

Výsledky i z dalších pokusů byly jasné. Jakmile se do věci vložili badatelé a šlo o řízený experiment, proutkaři najednou svoji schopnost ztratili. Fungovali pak v zásadě naprosto nahodile. Mnozí přitom chtěli svoje schopnosti prokázat a otestovat. Účastnili se i výzvy One Million Dollar Paranormal Challenge uspořádané Jamesem Randi. Byl to kouzelník, spisovatel a skeptik. Osoba, která by prokázala paranormální schopnosti, by vyhrála milion dolarů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě jiných témat ji Randi uspořádal také s proutkaři. Nikdo z nich ovšem neprokázal svou dovednost najít pomocí větvičky vodu nebo další podobné objekty. Šlo například o nádrže s vodou, které byly skryté nebo prázdné. Ani Randi, ani kdokoli další během pokusu nevěděl, kde zrovna voda je. Výsledky ukázaly úspěšnost jen asi v polovině případů, což je prakticky totožné s hodem korunou.

Jak se na tento fenomén či schopnost díváte? Zkoušeli jste proutkařit?

Zdroj: Forskning

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
Události247.cz
Události247.cz
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Přezbrojení tankového vojska České republiky. Vítězství téměř kontumační – Leopardy 2 pro AČR
adbz.cz
adbz.cz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte