Vejce, nebo slepice: Odpověď je podle vědců jasná, první muselo být vejce

Vejce, nebo slepice? Vědci konečně rozlouskli otázku, která nás trápí už stovky let. Odpověď je více než překvapivá. Vyhrává ten, kdo sázel na vejce.

vejce, nebo slepice i Zdroj fotografie: brittgow / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Co myslíte? Bylo první vejce, nebo slepice? Touto filozofickou otázkou se bezpochyby někdy zabýval každý z nás. Odpověď na tento filozofický paradox hledají myslitelé už celá století. Jedním z prvních, kdo si nad počátkem tohoto nekonečného cyklu lámal hlavu, byl řecký myslitel Aristoteles. Ten při rozlišení možnosti a skutečnosti definoval, že první musela být jednoznačně slepice. V tom se však nejspíš pletl.

Mohlo být první vejce, nebo slepice?

Zodpovězení otázky o prvenství vejce či slepice můžeme najít v evoluci. Už Charles Darwin měl jasno v tom, že první muselo být bezesporu vejce. Ve své době však ještě nedokázal určit, jak a kdy k tomu došlo. Moderní věda by však mohla tuto odvěkou záhadu rozluštit – nebo alespoň určit nejpravděpodobnější možný výsledek. Pro účely tohoto článku nebudeme řešit filozofickou podstatu této otázky, ale spíše se zaměříme na vědecky podložená bádání.

vejce, nebo slepice
iZdroj fotografie: Leslie Seaton from Seattle, WA, USA / Creative Commons / CC BY-SA
Vědci mají odpověď na nejstarší otázku lidstva.

Za vším stojí evoluce

Dnes už víme, že první vejce snášeli už dinosaurové, kteří se v savce vyvinuli až v poslední fázi své vlády na Zemi. Ještě před tím se ale z dinosaurů vyvinuli ptáci, kteří taktéž kladli vejce. Vědci se tedy domnívají, že postupným křížením druhů se vyvinul pták, kterého bychom mohli označit jako jakousi protoslepici. Nejednalo se tedy o slepici, jak ji známe dnes, ale z jejího vejce se už mohla vyklubat slepice dnešní podoby. Takže v otázce, zda bylo první vejce, nebo slepice, jasně vítězí vejce, která kladly už jiné druhy živočichů.

Archeologové našli zcela neporušené dinosauří embryo. Nevylíhlé stvoření je zhruba 27 centimetrů dlouhé

Vznik prapůvodního vejce

Z pohledu evoluce je tedy odpověď na prvenství vejce – nebo slepice, naprosto jednoznačná. Zároveň z ní však vyvěrá otázka nová – bylo první vejce nebo dinosaurus? Odpověď by i v tomhle případě měla poskytnou evoluce, ovšem není tak jednoznačná. Vědci předpokládají, že se první vejce vyvinula s prvními živočichy, kteří z vod oceánů přešli na souš. Vejce se pak pravděpodobně vyvinulo u živočichů, kteří ve vodě kladli jikry. Na souši však potřebovali jejich potomci větší ochranu, a právě proto se vyvinula skořápka vajíčka, jak ho známe dnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články