Filadelfský experiment aneb Jak chtěli Američané vytvořit plášť neviditelnosti

Filadelfský experiment děsí lidi dodnes. Američané se snažili vytvořit plášť neviditelnosti, místo toho zmasakrovali celou posádku lodi. Jak k tomu vlastně došlo?

Filadelfský experiment i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Druhá světová válka znamenala značný technologický skok dopředu, především v odvětví vojenské techniky a zbraní. Motivace byla jasná – kdo bude mít lepší zbraně, ten tuto hroznou válku vyhraje a ukončí. Právě v tomto období vzniká první jaderná bomba, která navždy změní pohled na mezinárodní válečný konflikt a zapříčiní desetiletí trvající studenou válku mezi Amerikou a Sovětským svazem. Jsou to právě Američané, kdo si za jadernou bombu mohou připsat prvenství. Ambiciózní velmoc však chtěla jít ještě dál – chtěla se k nepříteli dostat nepozorovaně v neviditelných strojích, které měl vytvořit takzvaný Filadelfský experiment.

Filadelfský experiment téměř nikdo nepřežil

Lidé v americkém přístavu Norfolk, který se nachází ve státě Virginie, zažili 22. července 1943 nevšední podívanou. Ve vodách přístavu se z ničeho nic zhmotnila válečná loď plná zmasakrovaných těl. Podle některých svědectví byla těla námořníků zapuštěna do trupu lodi, jiní byli doslova rozcupováni a ojedinělí přeživší nejsou schopni slova. Právě se odehrála událost, kterou celý svět zná pod názvem Filadelfský experiment.

Filadelfský experiment
iZdroj fotografie: Creative Commons Zero, Public Domain Dedication / Creative Commons / CC BY-SA
Filadelfského experimentu se měl účastnit i Albert Einstein.

Touha po neviditelnosti

Filadelfský experiment měl představovat snahu Američanů o vytvoření neviditelného maskování. Princip měl spočívat ve vytvoření silného elektromagnetického pole, od kterého se bude odrážet sluneční světlo a maskovaná loď tak bude pro okolí neviditelná. Údajně na experimentu pracovali přední vědci té doby, jako je Albert Einstein nebo Nikola Tesla. Oba velikáni fyziky měli princip celého experimentu vymyslet a uvést v praxi.

Provedení experimentu se však vymklo kontrole a skončilo naprostou katastrofou, kterou přežila jen hrstka námořníků. Přeživší experimentu prý dočista zešíleli a nebyli schopni popsat, co se s maskovaným plavidlem vlastně stalo. Podle některých teorií loď pouze na chvíli zmizela a následně se zhmotnila na stejném místě. Jiné teorie naopak tvrdí, že plavidlo cestovalo do budoucnosti, než se opět zhmotnilo o pár kilometrů dál.

Kdyby vypukla jaderná válka, jak by to vypadalo? Rusko může vyslat 1 600 takových raket, a to až 5 500 km daleko

Skutečně k experimentu došlo?

Záhadologové se dnes přou, jestli Filadelfský experiment vůbec kdy proběhl. Samotná americká vláda popírá, že by k podobnému experimentu někdy došlo. Proti hovoří i několik faktických podrobností. Například zmiňovaná účast Nikoly Tesly na přípravě experimentu je více než sporná. Nikola Tesla umírá v lednu roku 1943, zatímco k experimentu mělo údajně dojít až o půl roku později. Co tedy dalo vzniknout historkám o Filadelfském experimentu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články