Likvidátoři mágů i jasnovidců: Následující seznam uvádí nejslavnější skeptiky světa, kteří zničili nejednoho šarlatána

Zničit nejednoho falešného jasnovidce byla zvláštní záliba různých lidí už odpradávna. Seznamte se, toto jsou ti nejslavnější skeptici.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedním z nejpopulárnějších témat je víra v posmrtný život, které podlehli i někteří z předních vědců. A běžný člověk dá rád peníze i za mizivou šanci komunikovat s blízkou osobou, která zemřela. Ve světě se vždycky objevovali šarlatáni, kteří se prezentovali jako lidé se speciálními znalostmi nebo dovednostmi. Obvykle se jim dařilo, dokud se do věci nevložil některý z vyhlášených skeptiků, kteří rozbili nejednu spiritistickou seanci.

Lovci paranormálních jevů všeho druhu

Milborn Christopher byl populární kouzelník a také odhaloval podvodníky. Jeho prvním úlovkem byl údajný skvělý jasnovidec Uri Geller. Christopher jeho aktivity rozložil ve své knize na atomy a prokázal, že byl jen iluzionista. Přitom neútočil, ale vyzýval k diskusi o paranormálnu. Tony Cornell studoval víc jak 50 let případy duchů a všechny nakonec prohlásil za pouhé fantazie, tedy dílo nevědomých podvodníků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Joseph Dunninger byl natolik populární kouzelník, že jeho hlasu údajně lidé naslouchali víc než prezidentovi. Jako první médium začal hovořit v televizi, zároveň ale nesnesl podvody a odhaloval nejrůznější triky. Zúčastnil se tisíce seancí a oznámil i odměnu 10 000 dolarů tomu, kdo mu prozradí poslední slova například Thomase Edisona, Houdiniho nebo A. C. Doyla. Odměnu nikdo nedostal a Dunninger se tak poslední slova nedověděl.

Ve světě médií a psychiky

Psychiatr Albert Moll byl velkým zastáncem hypnózy, zároveň odhaloval nejrůznější podvody. Napsal několik knih a publikoval mnoho článků popisujících metody používané médii ke klamání veřejnosti. Psycholog Joseph Yastrov inovoval mnoho věcí včetně optických klamů. Odhaloval řadu mýtů spojených se spiritualismem i okultismem. Odhalil například Willetu Higginsovou, ženu považovanou za slepé a hluché médium, která však žádnými neduhy netrpěla.

Jezuitský kněz otec de Heredia byl horlivý odpůrce spiritualismu. Chápal záhady magie, současně ale odhaloval ty, kteří tvrdili, že mají paranormální schopnosti. V mnoha článcích popisoval mechanismy užívané při seancích a jeho kniha Spiritualismus a zdravý rozum se stala referenční knihou mnoha jeho následovníků. Sám vedl také seance, kde ochotně ukazoval, jak je v praxi velmi snadné oklamat nejrůznější pozorovatele.

Jak rozbít spiritistickou seanci

Matematik Martin Gardner popularizoval vědecké úspěchy a zároveň byl silným skeptikem. Napsal přes 70 knih včetně Fantazie a bludy ve jménu vědy, kde odhaluje falešné směry vydávané za vědu. Jedním z úkolů vědecké komunity podle něj bylo neustálé boření mýtů, ačkoli tento cíl odvádí pozornost od samotné vědy. Řada vědců však nejspíš nedbala rad inteligentního člověka. Cheng Liansu bylo umělecké jméno Ellswortha Robinsona.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě kouzlení byl známým spiritualistou, díky čemuž později úspěšně usvědčoval ze lži nejrůznější média. Byl také autorem metodické knihy, kde popsal všechny postupy a zařízení, které média té doby používala. Přirozeně tak upadl v nemilost u mnoha šarlatánů, kteří za své „schopnosti“ vymáhali peníze. Sám zemřel na následky nepovedeného vystoupení se zachycením vystřelené kulky. Došlo při něm k nehodě a Robinson dostal zásah do hrudi.

Mezi klamy a iluzemi

David Abbott byl skeptik a odhalovač podvodníků, který ovšem také mnoho triků sám vymyslel. Napsal mnoho knih z oboru, nejoblíbenější je Behind the Scenes with Mediums, která je brána za jednu z nejlepších v oboru odhalování šarlatánů. Odhalil například sestry Bengsovy, jež byly oblíbené u chudé populace díky schopnosti komunikovat s mrtvými. David je tak říkajíc přistihl při činu a výnosný rodinný podnik záhy zanikl.

Antropolog Eric Dingwall často odhaloval triky s ektoplazmou. V roce 1927 vydal knihu How to Go to a Medium, která učila skeptiky odhalovat podvodníky, byla to vlastě jakási učebnice pro skeptiky. Obsahovala i seznam potřebných věcí, jako třeba fluorescenční špendlík, který lze sledovat i ve tmě. Sám žil spíše v ústraní a nechtěl své jméno prezentovat v médiích. Jenom zachování anonymity mu totiž dovolovalo odhalování těch nejvýraznějších podvodníků.

S jakými parapsychologickými jevy jste se v životě setkali?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články