Její snubní prstýnek zná nejspíše každý. Jen málo lidí však ví, že klenot v hodnotě více než milion korun neměla původně na prstě vůbec nosit ona.
Jedním z nejvýraznějších doplňků princezny Kate je nepochybně zásnubní prsten. Ten jí dal William při žádosti o ruku. Obsahuje nádherný 12karátový safír a váže se k němu velmi zvláštní příběh. V držení královské rodiny je po celé dekády a původně byl darován princezně Dianě. Bylo to v roce 1981 při stejné příležitosti, tedy žádosti o ruku od současného krále Karla III. Šperk si ovšem od té doby neponechal svou původní podobu.
Prsten, který měl skončit na zcela jiné ruce
Změna podoby ovšem není jedinou zvláštností tohoto prstenu. Původně totiž vůbec neměl patřit princezně z Walesu. Princ William oznámil svůj úmysl sňatku dne 16. listopadu 2010 v Clarence House. Během žádosti pak předal své vyvolené tento safírový prsten. Šlo o odkaz na jeho matku, princeznu Dianu. Původně však nic z toho nebylo v plánu. V dokumentu The Diana Story o tom vypráví přímo komorník zesnulé vévodkyně.
Podle slov Paula Burrella ho totiž Diana nechala původně svému mladšímu synovi, princi Harrymu. Jakmile však William oznámil, že se chce s Kate Middleton oženit, Harry mu prsten bez váhání věnoval. A to přesto, že pro něj měl klenot symbolický význam jakožto znak věčné pospolitosti. Šlo tedy o to, že odkaz Diany měla nést původně Harryho vyvolená, Meghan. Kate ho pak u klenotníka nechala jen zmenšit, aby jí nespadl z prstu.
Když něco vídáte prakticky denně
Obrovský safír obklopuje ještě 14 diamantů a Dianin odkaz není jediným příběhem s ním spojeným. Zajímavosti kolem prstenu jdou zpátky ještě několik století. Podle Vogue začala inspirace těchto královských šperků v roce 1840. Princ Albert tehdy pověřil britského klenotníka Gerrarda výrobou brože se safíry a diamanty. Ta byla určena pro jeho budoucí choť, královnu Viktorii. „Milovala ji tak moc, že si ji vzala i ve svatební den, aby měla něco modrého.“
Podle Gerrardovy kreativní ředitelky Sary Prentice si královna chránila tuto brož tak moc, že ji nosila až do své smrti v roce 1961. Nádherný svatební dar prince Alberta tak zůstal korunním dědictvím a i královna Alžběta II. si brož několikrát připnula. Její modrý kámen pak skutečně inspiroval prince Charlese, když vybíral zásnubní prsten pro svou budoucí ženu. „Mělo to na něj silný vliv, když pak přišel ke Gerrardovi objednat další kousek.“
Sejdou se nakonec oba krásné šperky?
„Nakonec tak skončili u safíru s diamanty, který se později dostal do vlastnictví prince Williama pro zásnuby s vévodkyní z Cambridge. Dovedu si představit, jak vám takové šperky přirostou k srdci, když je má vaše matka i babička, se kterými vyrůstáte.“ Princ William nakonec korunovační klenoty také zdědí, což zahrnuje i tolik významnou modrou brož. Nebude tedy nic zvláštního, když se oba sejdou na osobě vévodkyně Kate.
Navzdory kráse a osobnímu spojení s královskou rodinou ale prsten provázela i trocha kontroverze. Princ Charles nechal svou choť vybrat z kolekce, nešlo tedy o klenot na zakázku. To byla do té doby tradice a nepsané pravidlo. Protože byl vybrán takto, mohl si každý s obnosem 47 000 liber (1,3 milionu korun) koupit naprosto stejný. To oběma ale vůbec nebránilo se do šperku naprosto zamilovat.