Pokročilá civilizace mohla vládnout Zemi už před miliony let, říká silurská hypotéza

Dle této hypotézy badatelé stále zkoumají známky vyspělého inteligentního života v dávné historii. Existuje metoda, jak se dostat k důkazům, ale má spousty komplikací.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Silurská hypotéza v podstatě vypráví o tom, že lidé nejsou prvními inteligentními formami života, které se na naší planetě objevily. Toto tvrzení však všelijaké studie a výzkumy vyvrací. Sice se neustále zkoumají a hledají formy života z minulosti, avšak prozatím bez důkazů, pokud tedy nepočítáte fosilie mamutů či dinosaurů. Toho si je samozřejmě tato hypotéza vědoma.

Honba za prastarou civilizací

Dokonce i fyzik a spoluautor studie Adam Frank uvedl médiím: „Nestává se často, abyste publikovali článek, který navrhuje hypotézu, kterou nepodporujete.“ Jinými slovy, nevěří v existenci starověké civilizace Pánů času a ještěřích lidí. Místo toho je jejich cílem zjistit, jak je možné najít důkazy o starých civilizacích na vzdálených planetách.

Jehla v kupce sena

Člověk již dlouhodobě ovlivňuje životní prostředí. Dobrým příkladem lidského vlivu jsou např. plasty. Ty se při degradaci rozloží na mikročástice, které zůstanou po tisíce let v kalu. I když však přetrvávají po dlouhou dobu, může být obtížné detekovat tuto mikroskopickou vrstvu plastových fragmentů. Místo toho by bylo plodnější hledat dobu, kdy byl na Zemi vysoký obsah uhlíku v atmosféře.

Nadměrné množství uhlíku ve vzduchu

Země se v současnosti nachází v období antropocénu, které je definováno lidskou dominancí. Je také pozoruhodné svým neobvyklým zvýšením obsahu uhlíku ve vzduchu. To však neznamená, že uhlíku nebylo ve vzduchu nikdy v historii více. Taková doba se udává přibližně před více než 56 miliony let.

iZdroj fotografie: Unsplash

Na pólech Země tehdy teploty dosahovaly až 21 °C. Zároveň také existují důkazy o zvýšeném obsahu fosilního uhlíku v atmosféře, jehož přesné příčiny nejsou známy. Tato akumulace uhlíku probíhala několik set tisíc let a zanechává otázku, která vrtá vědcům hlavou. Zatím je totiž nemožné si vysvětlit, jestli vyspělá civilizace již skutečně pochází s prehistorických dob.

Velice vzdálená myšlenka

Myšlenka fascinující studie spočívá v tom, že ve skutečnosti existuje metoda hledání starověkých civilizací. Jediné, co musíte udělat, je pročesat ledová jádra pro krátké, rychlé emise oxidu uhličitého. Jedná se ale o opravdu složité vyhledávání takových informací, jelikož se pořádně neví, kde vlastně hledat a co.

Myslíte si, že se badatelům někdy podaří najít důkazy o vyspělé civilizaci?

Zdroj: TheAtlantic
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články