Vědci objevili mayskou civilizaci, která se nám celou dobu schovávala přímo pod nohama

Starověká mayská civilizace je jednou z nejvíce fascinujících a také nejzáhadnějších civilizací, jaké nám zatím historie nabídla. A objevilo se nové sídliště.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Badatelé použili technologii LiDAR a zachytili nové mayské osídlení v severní Guatemale. Silnice tu propojují hned několik osad, jejichž doba vzniku byla velmi zhruba odhadnuta na roky 1000–150 před Kristem. Mayové fascinují neuvěřitelnou architekturou, komplexní organizací společnosti a úrovní znalostí, která nás dodnes ohromuje. Pomocí poslední LiDAR technologie teď vědci odkryli nová sídliště. Ta se po celá staletí skrývala všem na očích.

Další případ úspěchu laserového mapování

Nová studie uveřejněná v magazínu Ancient Mesoamerice popisuje, jak tým z texaských univerzit využil laserové zobrazování. Odkryli tak více mayské historie, než bylo kdy předtím známo. Technologie LiDAR byla poprvé použita v roce 2018 při odkrývání jiného mayského města. To se po staletí skrývalo v hustých hlubinách guatemalské džungle. Tentokrát pronikla světelná detekce hustě zalesněnou oblastí Mirador-Calakmul Karst Basin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ukazuje více jak 1 000 budov, které pokrývají 680 čtverečních kilometrů. Vše navíc propojují silnice o délce 177 kilometrů. Učenci efektivně odkryli vodní kanály a umělé nádrže. To jen podtrhuje rozsáhlost systému, který dokázala tato civilizace využít během střední a pozdní klasické doby 1000–150 před Kristem. Podle spoluautora Carlose Moreles-Aguilara jde o „přelomový vhled do regionu s výraznou politickou a ekonomickou integrací“.

Propojení více osídlení

Jde tak o region, který se zdá zcela jedinečným i v rámci západní hemisféry. Výzkum tak úspěšně prezentuje obsáhlý vhled do celé krajiny mayského regionu. Koncentrace předklasických mayských sídlišť spojených hrázemi a zvýšenými silnicemi vytváří dohromady „síť nevyslovené společenské, ekonomické a politické interakce,“ uvádí zpráva. „Monumentální architektura, konzistentní architektonické formáty.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Hranice specifické pro tento region, správa vody a nádrže na její zachytávání. Stejně tak 177 kilometrů zvýšených silnic naznačuje investice v podobě práce, které se vzpírají možnostem nižší politické úrovně. Jde tedy o potenciální portrét vládní strategie v předklasické éře.“ Podle badatelů, kteří výzkum prováděli, nabízel region rovnováhu pro optimální živobytí, architekturu i farmaření. Výzkum jen zvýrazňuje rozsah této civilizace.

Velice komplexní struktura na více úrovních

Krom toho také osvětluje vzájemné propojení jejich kultury a společnosti jako celku. Ve shrnutí je tento objev odkazem odolnosti a geniality této starověké společnosti. Pečlivá analýza rozmístění osídlení, architektonické kontinuity a časové současnosti těchto sídlišť ukazuje, že vědci odkryli důkazy o sofistikované, centralizované administrativě a socio-ekonomických strategiích. Ty existovaly uvnitř jasně definovaného regionu.“

Závěry jsou celkově skutečně dechberoucí. Poskytují totiž zcela nový pohled na komplexní historii a kulturní úspěchy Mayů. S jejich věžovitými pyramidami, složitými uměleckými díly i pokročilou znalostí astronomie tak zůstávají stálé zdrojem fascinace, zázraků a inspirace. Jsou jasnou ukázkou toho, že starověk nás bude ještě dlouho zásobovat poučením a že mnohé naše výdobytky jsou jen znovuobjevením něčeho, co už tu bylo dávno před námi.

Co vás na Mayích fascinuje nejvíce a proč?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články