Tajemný „Patomský kráter“ nacházející se uprostřed ničeho. Pokud se u něj kdokoli zdrží, nastane obrovské neštěstí

Každý občas hledá kus nějakého toho adrenalinu. Sem tam pokoušíte štěstí a hledáte výzvy. Tento kráter, nacházející se uprostřed ničeho, tedy rozhodně stojí za otestování vaší vůle.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Patomský kráter je neobvyklý geologický útvar, který je součástí drcených vápencových bloků. Nachází se na svahu hory v Patomské vysočině na Sibiři. Z ptačí perspektivy připomíná kráter obrovské ptačí hnízdo s vajíčkem uvnitř. Kvůli tomu místní obyvatelé pojmenovali toto místo jako „Ohnivé orlí hnízdo“. Má však spoustu dalších a celkem podivných jmen.

Charakteristika podivného kráteru

Výška útvaru je mírně vyšší než 40 metrů a průměr se pohybuje okolo 76 metrů. Kužel se tyčí plochým vrcholem a uprostřed celého objektu je 12metrová struktura připomínající skluzavku. Hmotnost samotného kráteru je asi milion tun. Jedná se o skutečně neobvyklý útvar a zpovzdálí může lidskému oku připadat jako taková menší sopka.

Kráter, ke kterému budete muset pěšky

Historie vzhledu pozoruhodného kužele je stále kontroverzní. Pro jeho vzhled existuje několik vysvětlení, přičemž žádné z nich nebylo 100% potvrzeno. Ke kráteru se nekonají žádné organizované výlety, stejně jako zde nevedou silnice pro silniční dopravu. I přesto se jedná o velmi navštěvovanou památku. Dá se k ní totiž dostat pomocí průvodců přes hluboký les. Jedná se ale o velmi namáhavou cestu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Historie kráteru je velice komplikovaná

První zmínky o podivném útvaru započaly v roce 1949, kdy skupina geologů pod vedením Vadima Kolpakova tento úkaz objevila. Vědci byli však zaneprázdněni sestavováním geologické mapy této komplikované oblasti. Nastaly určité problémy, kvůli nimž je zde velice omezený přístup. Při bližším pozorování přišel Kolpakovův tým s tím, že se jedná o velice anomální jev. Bylo předloženo několik verzí původu kráteru. Mezi nimi byl zrod nové sopky, následky pádu meteoritu a také výsledek radioaktivní reakce probíhající v hlubinách útvaru.

iZdroj fotografie: Unsplash

Studium Patomského kráteru začalo několik desetiletí po jeho objevu. První expedice, organizovaná v 60. letech, dokázala určit velikost objektu a shromáždila data, která by mohla pomoci osvětlit jeho původ. Tvar kráteru a úhel svahů naznačoval, že je dílem pádu meteoritu. Zároveň však nebyly nalezeny žádné stopy meteorických hornin. Vědci dokonce tvrdí, že by se na samotném dně kráteru mohly ukrývat známky mimozemské civilizace.

Nejpravděpodobnější verze vzniku kráteru

Další verze obhajovala variantu s výskytem sopečné činnosti v důsledku úniku metanu. Struktura tektonické desky, obsah plynů a hornin charakteristických pro sopky však tuto verzi nedokazují. Zbyl tedy předpoklad, který se objevil jako výsledek expedic v letech 2005–2010 a jeví se jako nejpravděpodobnější. Kráter údajně vznikl v důsledku srážky Země s válcovitým objektem. Podle této hypotézy pronikl válec do hloubky až 300 metrů, kde spadl do plynové kapsy a začal vytlačovat na povrch zbytky hornin, které rozbil.

Legenda, ze které poněkud mrazí

Říká se, že v blízkosti tohoto přibližně 500 let starého sibiřského kráteru mají lidé nevysvětlitelný pocit úzkosti, strachu a zkázy. Každý, kdo se kdy usadil poblíž, buď upadl do spárů medvědů, nebo spáchal sebevraždu. Medvědi navíc v létě napadali lidi, což není pro tyto šelmy typické. Jedním takovým případem byla rodina Jakutů žijících poblíž kráteru. Jednou jednoduše zmizela beze stopy, zatímco všechny cennosti v jejich domě zůstaly nedotčeny. Dokonce i některé výpravy končily katastrofou. Např. v roce 2004 zemřel náhle člen skupiny geologů na infarkt.

Jaká záhadná místa jste kdy navštívili?

Zdroj: Okdiario
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články