Hrůzostrašné důvody, proč být v minulosti ženou bylo spíše utrpením. Z toho běží mráz po zádech

Ženy byly během historie obvykle jen nástrojem a doplňkem muže. Něco jako vlastní ambice nebo kariéra neexistovalo. A pokud se začaly hádat, přišla kláda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Například během středověku byly ženy trestány za jakýkoli projev sebe sama. Stačilo ukázat hněv nebo se jen hádat na veřejném místě a trest dorazil vzápětí. V Dánsku, Rakousku a Německu existovala verze klády určená právě ženám. Dřevo mělo otvory na krk a na ruce a obě hádající se ženy do něj byly zamčeny společně. Občas byl součástí také zvoneček, takže měšťané už z dálky věděli, že se blíží obě potrestané dámy.

Anglická Hannibalka

V Anglii používali nástavec na hlavu, který ze všeho nejvíc připomíná masku Hannibala Lectera. Opět se ovšem jednalo o zařízení pro potrestání drzých a křičících žen. Šlo o tvarovanou kovovou masku, s níž bylo pro nositelku nemožné promluvit. Opět na sobě měla zvoneček, aby přitahovala pozornost a oběť ještě více ponížila. Zvyk nošení této masky se ujal v několika evropských zemích a vydržel až do 19. století, kdy se stal trestem v manufakturách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V antickém Řecku a Římě byla situace žen lepší jen o fous. Dokonce i svobodné ženy, které byly občankami, nemohly volit ani zastávat politickou funkci. Proto existuje jen velmi málo informací o skutečně významných ženách té doby. Kromě toho ženy nesměly odejít z domu společně s mužem, a pokud byla doma návštěva, nemohly promluvit nebo sedět u večeře. Místo toho musely být ve své místnosti, aby muže nerušily při důležitých věcech.

Prokletí ženské periody

Jako by toho i tak nebylo dost, menstruace byla po tisíce let záhadou. To vedlo k velmi špatnému zacházení s ženami právě během jejich periody. Až do 19. století neměli lékaři žádnou představu o tom, že je spojena s ovulací. Dlouho panovala představa, že žena krvácí proto, aby ochladila svou hysterickou povahu. A například podle římského filosofa Plinia Staršího v přítomnosti takové ženy kyslo mléko. Podle něj dokázaly menstruující ženy zastavit blesk nebo tornáda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bylo by ovšem chybou si myslet, že menstruace byla vždycky terčem odporu. V Evropě se například věřilo, že menstruační krev léčí lepru. I dnes existují na světě kultury, které ji považují za afrodisiakum. Jiní ovšem tvrdili, že sex s menstruující ženou způsobí korozi penisu muže. Například v Africe přetrvává názor, že pokud přidá žena tuto krev muži do kávy, ten se do ní zamiluje. Znáte ještě jiné účinky, které jsou s touto krví spojeny?

Zdroj: HistoryCollection

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články