Z řeky se vynořilo 3 400 let staré město. Klesající hladina vody odhalila mnoho nevídaných pokladů

Největší nádrž v zemi byla vypuštěna kvůli závlaze úrody. Hladina tak výrazně poklesla a odkryla starověké město, které dosud nikdo pořádně neprohlédl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tým německých a kurdských archeologů odkryl město z éry království Mittani staré 3 400 let. Centrum společenského života se kdysi nacházelo na řece Tigris. Osídlení se vynořilo z vod nádrže Mosul už začátkem tohoto roku. Hladina totiž v důsledku extrémního sucha na území Iráku výrazně poklesla. Rozsáhlé město s palácem a několika velkými budovami by mohlo být starověké Zakhiku. To mělo sloužit jako centrum říše Mittani.

Průzkum v silné časové tísni

Ta tu existovala v letech 1550–1350 před Kristem. Irák je jednou ze zemí nejvíce postižených klimatickou změnou. Zvláště jih území byl suchem sužován už celé měsíce. V zájmu udržení úrody byla spousta vody odsáta z nádrže, největší v zemi. To vedlo k vynoření města z doby bronzové, které archeologové dosud nijak neprozkoumali. Nečekaná událost dostala badatele pod silný tlak – museli lokalitu prozkoumat, než bude opět zatopena.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dr. Hasan Ahmes Qasim, profesorka Dr. Ivana Puljiz a profesor Dr. Peter Pfälzer se spontánně rozhodli k vykopávkám v Kemunu. Tým byl složen v rámci dní a měl před sebou náročný úkol – zjistit co nejvíce předtím, než se hladina v nádrži opět zvedne. Brzy se jim podařilo zmapovat toto velké město. Kromě paláce, který byl odhalen již při krátkém výzkumu v roce 2018, bylo objeveno i několik velkých budov. Masivní opevnění se zdmi a věžemi.

Zachováno díky zborcení vysokých zdí

Následovaly četné skladovací budovy i průmyslové komplexy. Město je datováno do doby Mittanské říše, která tehdy kontrolovala velké části severní Mezopotámie a Sýrie. „Velké sklady jsou zvláště důležité, protože v nich muselo být ohromné množství zboží, které nejspíš pocházelo z celé oblasti,“ uvádí Ivana Puljiz. „Vykopávky ukazují, že toto město bylo důležitým centrem celého impéria,“ shrnuje závěry průzkumu Hasam Qasim.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkumný tým byl doslova omráčen perfektním stavem veškerých zdí a staveb. Opevnění mělo někdy výšku i několika metrů. To všechno navzdory faktu, že jsou zdi postaveny z cihel z bláta usušených na slunci a byly více jak 40 let pod vodou. Zachovalost má na svědomí fakt, že samotné město bylo zničeno při zemětřesení kolem roku 1350 před Kristem. Během něho se zhroutily horní části zdí a pohřbily pod sebou okolní budovy.

Archivy hliněných tabulek s klínovým písmem

Zajímavý je také nález 5 keramických nádob, které obsahovaly archiv více jak 100 tabulek klínového písma. Jsou datovány do doby středního syrského období, krátce po zásahu města zemětřesením. Některé z nich byly dokonce stále v pouzdrech. Badatelé doufají, že tento objev poskytne důležité informace o konci mittanské éry a začátku asyrské vlády nad celým regionem. „Je zázrak, že to tyto tabulky tak dlouho přežily pod vodou.“

Aby byly vykopávky v budoucnu ochráněny, zakryli je badatelé několika vrstvami silných plastových fólií. Tento rozsáhlý konzervační projekt financovala Gerda Henkel Foundation. Jde především o ochranu hliněných zdí a dalších věcí, které se nepochybně skrývají v ruinách a dosud nebyly řádné prozkoumány. Celá oblast je nyní znova pod vodou, protože hladina v Mosulu opět stoupla. Další návštěva archeologů je tak ve hvězdách.

Které starověké město vás nejvíc fascinuje?

Zdroj: UniTuebingen
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články