Hrůzný objev čínských archeologů. Starověcí čínští bojovníci se nejspíše nechávali rituálně pohřbívat i zaživa

O starověkých civilizacích v Číně archeologové získávají stále nové informace. Ukazují na jejich vyspělost, ale pohřbení zaživa je spíše děsivé.

i Zdroj fotografie: Anyang Institute of Cultural Relics and Archaeology
                   

Velmi zajímavý a zároveň děsivý objev se podařil čínským archeologům v provincii Henan. Na nalezišti ve městě Anyang našli asi 3 tisíce let staré hrobky bohatého klanu z doby dynastie Shang. Jejich součástí jsou i ostatky bojovníků a koní, kteří byli podle všeho během pohřebních rituálů nějakého mocného člověka té doby pohřbeni zaživa. Vědci tvrdí, že v té době se nemuselo jednat o nijak výjimečnou praktiku.

Historie Číny stará několik tisíc let

Komplex obsahuje celkem 24 hrobek a nachází se nedaleko naleziště Yinxu zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o ruiny hlavního města dynastie Shang nazývaného Yin. Dynastie na části území dnešní Číny, hlavně na území kolem Žluté řeky, vládla v letech 1600 až 1046 před naším letopočtem. Jde o první vládnoucí čínskou dynastii, o které má věda dostatek vědeckých důkazů podpořených četnými archeologickými nálezy.

iZdroj fotografie: Chris Gyford / Creative Commons / CC BY-SA

V novém komplexu hrobů se nacházejí také jámy s vojenskými vozy taženými koňmi. Na nich jsou bojovníci, kteří je pravděpodobně používali. Kromě toho, že byli dle všeho rituálně pohřbeni zaživa, mají velmi bohatou výbavu. U válečníků našli archeologové klobouky zdobené šňůrami s mušlemi, koně zase měli na čele zlatou dýhu s bronzovou podložkou.

Klan disponující velikou mocí

Podle vědců sloužilo pohřebiště pravděpodobně někomu vysoce postavenému, což naznačuje nejen bohatá výbava, ale právě i pohřbívání zaživa. Rituální sebevraždy sluhů nebo dobrovolné pohřbení zaživa prý v té době bylo poměrně běžné. Vše nasvědčuje tomu, že pohřebiště patřilo tehdy velmi mocnému klanu Tse, protože znaky s odkazy na klan obsahují nalezené bronzové nádoby nebo želví krunýře a zvířecí kosti.

Kromě toho hrobky obsahovaly velké množství předmětů z nefritu, kamene, kostí a mušlí, často velmi zdobených. To ukazuje, že klan byl velmi mocný a bohatý. Archeologové doufají, že se z nálezů dozvědí o klanu více, chtěli by i zjistit, jaký měl vztah s vládnoucí dynastií Shang. Datování a nálezy naznačují, že klan zde měl působit v pozdním období její vlády.

Jak moc je podle vás známá dávná historie Číny?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články