Nejdelší plnovous na světě zabil svého nositele. Kuriózní smrt šokuje dodnes

Hans Steininger byl významný občan a velmi si potrpěl na svůj pečlivě pěstěný plnovous. Jeho kuriózní smrt fascinuje dodnes, jelikož za ní stály právě jeho vousy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tento úctyhodný pán zemřel roku 1567 vlastní nohou (ano, přesně tak) a na jeho náhrobním kameni okamžitě zaujmou právě vousy. Dle záznamů měřily skoro 2 metry a právě ony byly příčinou jeho smrti. Hans se narodil roku 1508 v německém Pfarrkirchenu a během života byl opakovaně jeho starostou. Pravděpodobně byl tedy úspěšným starostou, ovšem nepochybnou pozornost přitahoval právě jeho plnovous, považovaný tehdy za nejdelší na světě.

Pýcha a následný pád

Svoje vousy nosil Hans obvykle stočené a zastrčené v kapse kalhot. Je celkem jasné, že normální nošení by vzhledem k délce bylo opravdu nepraktické. Dobové záznamy ukazují, že jakékoli zkracování absolvoval za celý svůj život pouze šestkrát, ovšem o jakou délku nevíme. Plnovous byl zkrátka jeho osobní značkou a jasně poznatelným stylem, i kdyby si ho lidé nepamatovali pro jeho činy. Někdo by mohl čekat, že jeho smrt bude složitou bizarní nehodou.

Jenže Hansovo úmrtí bylo nejspíš dílem několika krátkých vteřin. V roce 1567 si svůj majestátní plnovous prostě při jedné příležitosti nesroloval do kapsy a přišlápl si ho nohou. Pádu starosty už se nedalo zabránit a při dopadu si ctihodný muž zlomil vaz. Literární prameny pak nabízejí minimálně dvě verze celé kuriózní nehody, jejich pravdivost je samozřejmě otázkou. Něco ho totiž přimělo zcela bezhlavě spěchat, takže zapomněl na nutné přípravy.

Čeho se tak zděsil

V roce 1567 zasáhl město rozsáhlý požár, což logicky vyžadovalo starostovu aktivitu. Vyděšený tím, že jeho občané mohou být v nebezpečí, vyběhl, aby zorganizoval hasiče a další nutné práce. Ve spěchu si pak na schodech přivodil smrtelný úraz kvůli přišlápnutí plnovousu. Druhá verze pracuje zase s velmi významnou návštěvou šlechty. Té se starosta chtěl údajně ukázat v celé parádě svého úřadu. Takže si výjimečně nechal vousy volně viset namísto obvyklého zatočení do kapsy.

Důstojnou chůzi vstříc vzácnému hostu pak přerušilo přišlápnutí a onen smrtelný pád. Unikátní plnovous se po Hansově smrti stal ceněnou relikvií, na což by byl jejich majitel nepochybně hrdý. Ačkoli se objevili i skeptici s tím, že jde o podvrh, odborná analýza prokázala, že jsou pravé. Dodnes jsou pak k vidění v oblastním muzeu. Zajímavé také je, že snímky tohoto Němce ukazují často Hanse Langsetha – Steininger žil totiž v době, kdy neexistovaly fotoaparáty.

Zranili jste se někdy v souvislosti s vlasy nebo vousy? Co se stalo?

Zdroj: AtlasObscura

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články