Nakolik je pravdivá legenda o králi Artušovi? Historici přišli s novými důkazy o existenci opěvovaného panovníka

Příběhy o hradu Kamelotu, králi Artušovi a jeho věrných rytířích kulatého stolu jsou velmi oblíbené a dnes již prakticky legendární.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Byl král Artuš z Kamelotu reálnou osobou, nebo jednoduše pouhým hrdinou keltské mytologie? Debaty na toto téma se vedou už po staletí, jenže dosud se nikomu nepodařilo jeho existenci potvrdit. Neobjevuje se totiž ani v jediném dobovém záznamu ohledně Saské invaze. Tím je záznam o bitvě na Mount Badon v roce 500. Artuš se poprvé objevil až o několik století později ve spisech velšského historika jménem Nennius.

První zkazky o Artušovi

Nenniovy spisy zahrnují seznam 12 bitev, ve kterých měl Artuš jako král figurovat. Problémem je ovšem koordinace. Tyto bitvy se odehrávaly na tolika místech v tolika různých časech, že jeden člověk se jich nemohl všech fyzicky účastnit. Pozdější autoři z Nenniových prací velmi výrazně těžili a Artušova sláva se šířila dál. Nejdříve za hranice Walesu, pak zasáhla keltský svět. Zřetelné to bylo hlavně po normanském dobývání v roce 1066.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tehdy se propojila Anglie a severní Francie. Geoffrey z Monmouthu pak v knize z 12. století „Historie britských králů“ popsal život Artuše. Vykreslil v ní jeho kouzelný meč Caliburn, ze kterého se později stal Excalibur. Dále byli přítomni věrní rytíři v čele s Lancelotem, čaroděj Merlin a lady Guinevra. Jde o neodolatelné spojení mýtů a faktů. Kniha byla údajně založena na ztraceném keltském rukopisu, který mohl prozkoumat jedině sám Geoffrey.

Přichází Svatý grál

Romantická linie, která dává Artušovi hrdinský úkol, přichází v podání francouzského básníka Chretiéna de Troyes. V jeho podání také přibývá duchovní motiv, tedy hledání tajemného Svatého grálu. A ačkoli Artuš pravděpodobně nebyl reálnou historickou osobou, jeho síla coby mýtu už se staletími jen dále rostla. Vládci v pozdějších časech tuto legendu přirozeně udržovali a živili z politických důvodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Týkalo se to všech od Jindřicha VIII. po královnu Viktorii. Nespočet autorů, malířů a dalších umělců přicházel s dalšími verzemi a rozšířeními původních příběhů. S příchodem filmového plátna se Artuš stal velmi vděčným filmovým motivem od romancí po fantasy. Sem patří například vynikající ztvárnění Seanem Connerym v romantickém dramatu První rytíř. Patří tato legenda také mezi Vaše oblíbené příběhy?

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice