Nakolik je pravdivá legenda o králi Artušovi? Historici přišli s novými důkazy o existenci opěvovaného panovníka

Příběhy o hradu Kamelotu, králi Artušovi a jeho věrných rytířích kulatého stolu jsou velmi oblíbené a dnes již prakticky legendární.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Byl král Artuš z Kamelotu reálnou osobou, nebo jednoduše pouhým hrdinou keltské mytologie? Debaty na toto téma se vedou už po staletí, jenže dosud se nikomu nepodařilo jeho existenci potvrdit. Neobjevuje se totiž ani v jediném dobovém záznamu ohledně Saské invaze. Tím je záznam o bitvě na Mount Badon v roce 500. Artuš se poprvé objevil až o několik století později ve spisech velšského historika jménem Nennius.

První zkazky o Artušovi

Nenniovy spisy zahrnují seznam 12 bitev, ve kterých měl Artuš jako král figurovat. Problémem je ovšem koordinace. Tyto bitvy se odehrávaly na tolika místech v tolika různých časech, že jeden člověk se jich nemohl všech fyzicky účastnit. Pozdější autoři z Nenniových prací velmi výrazně těžili a Artušova sláva se šířila dál. Nejdříve za hranice Walesu, pak zasáhla keltský svět. Zřetelné to bylo hlavně po normanském dobývání v roce 1066.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tehdy se propojila Anglie a severní Francie. Geoffrey z Monmouthu pak v knize z 12. století „Historie britských králů“ popsal život Artuše. Vykreslil v ní jeho kouzelný meč Caliburn, ze kterého se později stal Excalibur. Dále byli přítomni věrní rytíři v čele s Lancelotem, čaroděj Merlin a lady Guinevra. Jde o neodolatelné spojení mýtů a faktů. Kniha byla údajně založena na ztraceném keltském rukopisu, který mohl prozkoumat jedině sám Geoffrey.

Přichází Svatý grál

Romantická linie, která dává Artušovi hrdinský úkol, přichází v podání francouzského básníka Chretiéna de Troyes. V jeho podání také přibývá duchovní motiv, tedy hledání tajemného Svatého grálu. A ačkoli Artuš pravděpodobně nebyl reálnou historickou osobou, jeho síla coby mýtu už se staletími jen dále rostla. Vládci v pozdějších časech tuto legendu přirozeně udržovali a živili z politických důvodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Týkalo se to všech od Jindřicha VIII. po královnu Viktorii. Nespočet autorů, malířů a dalších umělců přicházel s dalšími verzemi a rozšířeními původních příběhů. S příchodem filmového plátna se Artuš stal velmi vděčným filmovým motivem od romancí po fantasy. Sem patří například vynikající ztvárnění Seanem Connerym v romantickém dramatu První rytíř. Patří tato legenda také mezi Vaše oblíbené příběhy?

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články